ଯଦି ଆପଣ କାକୁଡ଼ିରେ ଲୁଣ ଲଗାଇ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଲେଖା ନିଶ୍ଚୟ ପଢନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ କାମରେ ଆସିବ ।

Spread the love

ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁରେ ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ ଯଦି ସଲାଡ଼ ନଥାଏ; ତେବେ ଯେତେ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଭୋଜନ କରିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଅଧୁରା ଭଳି ଲାଗିଥାଏ । ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁରେ ଯଦି ସଲାଡ଼ର କଥା କୁହାଯିବ ତେବେ ସଲାଡ଼ରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କାକୁଡ଼ିର ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରେ ପାଣି ଓ ଦ୍ରବଣୀୟ ଫାଇବର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ । ଯାହାକି ଶରୀରର ଓଜନକୁ କମେଇବାରେ ସହାୟତା ହୋଇଥାଏ । ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁରେ କାକୁଡ଼ି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ଏଥିରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପାଣି ଅଂଶ ଥାଏ, ଯାହାକି ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ପାଣିର ମାତ୍ରାକୁ କମିବାକୁ ଦେଇନଥାଏ । କାକୁଡ଼ିରେ ଭିଟାମିନ୍-ଏ, ଭିଟାମିନ୍-ସି ଓ ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ । ଏହା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ତ୍ୱଚା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ କରିଥାଏ । ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହେବା ସହ ଏହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଏ ବିଷୟରେ ଆମେ ଆଜି ସମ୍ପୁର୍ଣ ରୂପେ ଜାଣିବା ।

ଶ୍ୱାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ :-

ଯଦି ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଶ୍ୱାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅସୁବିଧା ଥାଏ ବା ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କଷ୍ଟ ହେଉଅଛି, ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କାକୁଡ଼ି ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୁରେଇ ରହିବା ଉଚିତ । ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁସାରେ କାକୁଡ଼ି ଶରୀର ପାଇଁ ଥଣ୍ଡାଦାୟକ ହୋଇଥାଏ, ଯାହାକି ଶ୍ଵାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ବଢ଼ାଇ ଥାଏ ।

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟିକ୍ ସନ୍ତୁଳନକୁ ବିଗାଡ଼ିବା :-

କାକୁଡ଼ିର ବୀଜକୁ କୁକ୍ରିବିଟିନ୍ ର ସ୍ରୋତ କୁହାଯାଏ । ଯାହା ସହଜ ମଧୁମେହ ସମ୍ବନ୍ଧ ଗୁଣ ପାଇଁ ପରିବହନ କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ସେବନ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ହାନିକାରକ ହୋଇପାରେ । ଯେତେବେଳେ କାକୁଡ଼ି ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଖାଇଥାଅ, ତେବେ ଏହା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟିକ୍ ସନ୍ତୁଳନକୁ ବିଗାଡି ଯାଇଥାଏ ।

ଅଧିକ ଭିଟାମିନ୍-ସି :-

ଭିଟାମିନ୍-ସି ଶରୀରର ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ବଢ଼ାଉ ଥିବା ତତ୍ତ୍ୱ ଅଟେ । ଏହାଛଡା ଭିଟାମିନ୍-ସି ଫ୍ଲୁ, ଜୀବସାର ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ଥିତିକୁ ରୋକିବା ଓ ତାହା ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ କାମ କରିଥାଏ । ଏହା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏଣ୍ଟିବାୟଟିକ୍ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଭିଟାମିନ୍-ସିକୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସେବନ କରିଥାଉ, ତେବେ ତାହାର ପ୍ରାକୃତିକ ଏଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟିୱ ପ୍ରକୃତି ବିରୋଧରେ ପ୍ରୋ-ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ ।

ହାଇପରକଲେମିଆ :-

ହାଇପରକଲେମିଆ ଗୋଟିଏ ମେଡ଼ିକାଲ ସ୍ଥିତି ଅଟେ । ଯାହା ଶରୀରରେ ଉଚ୍ଚ ପୋଟେସିଅମ୍ ସାମଗ୍ରୀର ଉପସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ । ଫୁଲା, ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଓ ଗ୍ୟାସକୁ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । କାକୁଡ଼ି ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସେବନ କରିଲେ ଏହା ବୃକକ୍ ର କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀରେ ବାଧା ଉତ୍ପନ୍ନ କରିଥାଏ ।

ରକ୍ତଚାପ :-

ଯଦି ଆପଣ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପରେ ପୀଡିତ ଓ ଲୁଣ ଲଗାଇ କାକୁଡ଼ି ସେବନ କରିବେ; ତେବେ ସତର୍କ ହୋଇଯାନ୍ତୁ, କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ ବହୁତ ବଢିଯାଏ ।