ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରୁ ଋଷ କାହାକୁ କରିବ ସମର୍ଥନ ? ରାଜନାଥ ସିଂହଙ୍କ ସହିତ ଭର୍ଚୁଆଲ ବୈଠକରେ ନେଲା ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି…

Spread the love

ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମା ବିବାଦର ଚିତ୍କାର ଏବେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସରକାରରେ ମଧ୍ୟ ଶୁଣାଯାଉଛି । LACରେ ଗତ କିଛି ଦିନରେ ହୋଇଥିବା ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସ୍ରକ ସଂଘର୍ଷରେ ଦୁଇ ଦେଶକୁ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର ୨୦ଜଣ ଜବାନ ଶହୀଦ ହେବାର ଖବର ସମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଯେଉଁଠି ଚୀନର ୪୦ ଜଣ ଜବାନ ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ । ଏବେ ଏମିତିରେ ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ତିନି ଦିନ ପାଇ ଋଷ ଗ୍ରସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଏବଂ ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବ୍ଲାଦିମୀର ପୁତିନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନଜରରେ ରଖି କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର ସମ୍ଭାବନା କରାଯାଉଛି । ହୁଏତ ଋଷ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଜାରୀ ବିବାଦ ଏକ ଦ୍ବୀପକ୍ଷୀୟ ବିଷୟ ଅଟେ ଏବଂ ଏଥିରେ କାହାରି ହସ୍ତକ୍ଷେପର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଋଷର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଋଷ, ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଭରଚୁଆଲ ବୈଠକ ଆୟୋଜିତ କରାଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଏବଂ ଚୀନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ବାଙ୍ଗ ୟୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

google

ଋଷରେ ଆୟୋଜିତ ଭରଚୁଆଲ ବୈଠକରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ଋଷ, ଭାରତ-ଚୀନ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବ ନାହିଁ । କାରଣ ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମାମଲା ଅଟେ । ଯାହାକୁ ଋଷ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବୁଝାମଣାର ସମାଧାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ପୁଣି ଋଷର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି,’ ମୋତେ ଲାଗୁନାହିଁ ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନକୁ ବାହାରୁ କୌଣସି ସାହାଯ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଯେଉଁଠି ମାମଲା ଦେଶର ଘଟଣା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଅଛି । ଏପରି ବତାବରଣରେ ଦୁଇ ଦଳକୁ ଏହା ଉପରେ ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରେକ ମିଟିଙ୍ଗ ଡକାଇ ଏହାର ସମାଧାନ ବାହାର କରିବା ଉଚିତ ।

google

ଲାବରୋବ ଏହାପରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ବୀଜିଙ୍ଗ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ ପାଇଁ ନିଜର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ, ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସ୍ତରରେ ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରୁ କେହିବି ଏପରି କୌଣସି ବୟାନ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ସଙ୍କେତ ମିଳିବ ଯେ ତାଙ୍କ ଠାରୁ କୌଣସି ଗମ୍ଭୀର କୂଟନୀତିକ ସମାଧାନ ଚାହିଁବେ ।

google

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡନାଲଡ଼ ଟ୍ରମ୍ପ ମଧ୍ୟ ଚୀନ କାରଣରୁ କ୍ରୋଧିତ ଅଛନ୍ତି କାରଣ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ବ୍ୟାପିଥିବା କୋରୋନା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଚୀନ ଅଟେ । ଯେଉଁଠି ଆମେରିକା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପୀଡ଼ିତ ଅଛି । ବିଶ୍ଵର ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ କେବଳ ଆମେରିକାର ଅଟେ । ଇତିହାସରେ ଏତେ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏତ କେବେବି ହୋଇନାହିଁ । ଆମେରିକା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନରେ ଚୀନ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ରଖିସାରିଛି ।