ଏହି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ୩୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଉଦି ଆରବରେ କାମ କରୁଥିଲେ, ଏପରି ବିଶେଷ ଭାବରେ କରାଗଲା ବିଦାୟ ।

Spread the love

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକ ଖରାପ ହୋଇନଥାନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କଥାକୁ ସାଉଦି ଆରବର ଶେଖ ସତ ପ୍ରମାଣିତ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସଂସାରରେ ଭଲ ଓ ଖରାପ ସବୁ ପ୍ରକାରର ଲୋକ ଥାଆନ୍ତି । ପ୍ରାୟତଃ ଆପଣମାନେ ଏହି ବିଷୟରେ ଅନୁଭବ କରିଥିବେ । ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ଧାରଣା ହେଉଥିବ ଯେ, ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ସାଉଦି ଆରବରେ ସମ୍ମାନ ଦିଆ ଯାଉନଥିବ କିନ୍ତୁ ଏହି କଥାକୁ ମିଛ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି ସାଉଦିର ଜଣେ ଶେଖ । ହୃଦୟ ସ୍ପର୍ଶ କଲାଭଳି ଏମିତି ଏକ ଖବର ସାଉଦି ଆରବରୁ ଆସିଛି, ଏଠାରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସେଠାକାର ଶେଖ ଜଣକ ବହୁତ ବଡ଼ ଭବ୍ୟ ସମାରୋହରେ ବିଦାୟ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ବିଦାୟ ଦେବାକୁ ଆସିଥିଲେ । କାରଣ ଏହି ଭାରତୀୟ ଜଣକ ୩୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଉଦି ଆରବରେ କାମ କରୁଥିଲେ, ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ଥିଲା ତାଙ୍କର ବିଦାୟ ।

ଏହି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ୩୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଉଦି ଆରବରେ କାମ କରୁଥିଲେ :

ଏହି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ୩୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଉଦି ଆରବ ଅରହରେ କାମ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ସେ ନିଜ ପରିବାର ପାଇଁ ମଜୁରୀ କରୁଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ କାମରୁ ବିଦାୟ ନେବା ପାଇଁ ଚାହିଁଲେ ଏବଂ ନିଜ ଦେଶକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ; ତେବେ ଶେଖ ପରିବାର ଏପରି ଭାବରେ ତାଙ୍କର ବିଦାୟ କଲେ ଯେ, ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଖୁସିରେ ତାଳି ମାରିବେ । ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ମିଡୋ ଶିରିୟାନ ଅଟେ ଏବଂ ସେ ଗତ ୩୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଶେଖ ପରିବାରଙ୍କ ସହିତ କାମ କରୁଥିଲେ । ଶେଖଙ୍କର ଗୋଟେ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଅଛି, ଯେଉଁଠି ସେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା କାମ କରୁଥିଲେ, କଫି ଦେବାର ସେବା କରିବା ସହିତ କ୍ଷେତରେ ମଧ୍ୟ କମ କରୁଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ମିଡୋ ଶିରିୟାନ ସାଉଦି ଛାଡି ନିଜ ପରିବାରଙ୍କ ପାଖକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ସେତେବେଳେ ଶେଖ ପରିବାର ଲାଇନରେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଆଲିଙ୍ଗନ ହେଲେ । ଶେଖ ତାଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଗୋଟେ ଭିଡ଼ିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ବିଦାୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଖିପାରିବେ ।

ଏହି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଶେଖ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଦାୟ ଚୁମ୍ବନ ଦେଲେ ଏବଂ ବହୁତ ବଡ଼ ଭୋଜି ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । କିଛି ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଉପହାର ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସାଉଦିରୁ ଆସିଥିବା ଏହି କାହାଣୀ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିଣି ନେଲା । ଲୋକମାନେ ଶେଖ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଜନଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ଲୋକ ବୋଲି କହିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସା ମଧ୍ୟ କଲେ । ଏହି ଖବରଟି ସତରେ ହୃଦୟ ଛୁଇଁବା ଭଳି କିନ୍ତୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିପାରି ନାହିଁ ଯେ, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଭାରତର କେଉଁ ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିବାସୀ ଏବଂ ସେ ଭାରତ କେବେ ଫେରିବେ ।