କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଏହି ଦୁଇଟି ପ୍ରଚଳିତ କଥା ।

Spread the love

ପ୍ରତିବର୍ଷ ବହୁତ ଧୁମଧାମରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ପାଳନ କରାଯାଉଛି ।

ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ରଥଯାତ୍ରା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଏହି ଯାତ୍ରା ବାହାର କରାଯାଏ । ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ଭାଗିଦାରୀ ହେବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଉତ୍ସୁକ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ପୁରୀ ସହରକୁ ଆସି ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ଭାଗିଦାରୀ ହୁଅନ୍ତି । ଏ ବର୍ଷ ଏହି ଯାତ୍ରା ଜୁଲାଇ ୪ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ରଥଯାତ୍ରା ବାହାରିବା ପଛରେ ଅନେକ କାହାଣୀ ରହିଛି ଏବଂ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି କାହାଣୀ ବହୁତ ପ୍ରଚଳିତ ଅଟେ, ଯାହା ଏହି ପ୍ରକାର ଅଟେ –

ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ସହିତ ଜଡିତ ପ୍ରଥମ କଥା-

କୁହାଯାଏ ଯେ, ରାଜା ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଦେବ, ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କର ବଡ଼ ଭକ୍ତ ଥିଲେ ଏବଂ ପୁରୀରେ ଥିବା ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଯାଇ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ । ଦିନେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଦେବ ନିଜର ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଅନ୍ୟ ଧର୍ମର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ବାରଣ କରାଗଲା । ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଦେବଙ୍କ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଉପରେ ବହୁତ ଆସ୍ଥା ଥିଲା । ତେଣୁ ସେ ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ରଥଯାତ୍ରା ବାହାର କଲେ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ମନ୍ଦିରରେ ବିନା ପ୍ରବେଶ କରି ହିଁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଭୁଙ୍କର ଦର୍ଶନ କରି ପାରିବେ । ସେହି ଦିନ ଠାରୁ ଏହି ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରତିବର୍ଷ ବାହାର କରାଯାଉଛି ।

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ସହିତ ଜଡିତ ଦ୍ଵିତୀୟ କଥା-

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ସହିତ ଜଡିତ ଦ୍ଵିତୀୟ କଥା ହେଉଛି; ଏହି ପ୍ରକାରର- କୁହାଯାଏ ଯେ, ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଜନ୍ମ ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ବା ଜ୍ୟଷ୍ଠ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ହୋଇଥିଲା । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଜନ୍ମ ପରେ ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ବଳଭଦ୍ର ଏବଂ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା ଦିନେ ତାଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଥିବା ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପକୁ ନେଇଗଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ରାଜକୀୟ ନୀତିରେ ତାଙ୍କର ସ୍ନାନ କରାଇଲେ । ଏମିତି କୁହାଯାଏ କି ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ମୋଟ ୧୦୮ କଳସ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କରାଯାଇ ଥିଲା । ଏହି ସ୍ନାନ ପରେ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଭୀଷଣ ଜ୍ୱର ହୋଇଗଲା । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ୧୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ କୋଠରିରେ ରଖାଗଲା ଏବଂ ସେହି କୋଠରି ଭିତରକୁ କେବଳ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ସେବକ ଏବଂ ବୈଦ୍ୟମାନଙ୍କୁ ହିଁ ଭିତରକୁ ଯିବାର ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିର ପ୍ରତିନିଧି ରୂପେ ପ୍ରଭୁ ଆଲରନାଥଙ୍କ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଆସି ଏହି ପ୍ରତିମାର ପୂଜା କରୁଥିଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ୧୫ ଦିନ ପରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲେ; ସେତେବେଳେ ସେ ନିଜ କକ୍ଷରୁ ବାହାରି ନିଜ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ନଗର ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଏକ ରଥଯାତ୍ରାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ତାଙ୍କ ଭାଇ ବଳରାମ ଏବଂ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ସହିତ ରଥରେ ବିରାଜମାନ ହୋଇ ନଗର ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ବାହାରି ଥିଲେ । ସେହି ଦିନ ଠାରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କର ରଥଯାତ୍ରା ବାହାର କରାଯାଉଛି ।

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବହୁତ ବଡ଼ ଭବ୍ୟ ଆଡ଼ମ୍ବରର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଭକ୍ତମାନେ ନିଜ ହାତରେ ଭଗବାନଙ୍କ ରଥକୁ ଟାଣି ଟାଣି ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେଇଥାନ୍ତି । ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କର ମାଉସୀଙ୍କ ଘର ବୋଲି କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଏଠାରେ କିଛି ଦିନ ଆରାମ କରନ୍ତି । ଯାହାପରେ ତାଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ନିଆଯାଏ ।