ସିନ୍ଦୁରର ଏହି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ମିଳିଥାଏ । ବିଗିଡି ଥିବା କାମକୁ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ କରି ଦିଅନ୍ତି ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ।

Spread the love

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭଗବାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ ଥାଏ । କହିବାକୁ ଗଲେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇ ଥାଏ କିନ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଭଗବାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବୋଲି ମାନ୍ୟତା ରହିଛି । ଆଜି ଆମେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ଶନିବାର ଦିନ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଖାସ ଦିନ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । କୁହାଯାଇ ଥାଏ କି ଏହି ଦୁଇଦିନ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଲେ, ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ଏହି ଦୁଇଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାକୁ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଉପାୟ କରନ୍ତି । ଏହି ଉପାୟ ମାନଙ୍କରେ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ସିନ୍ଦୁର ଦାନ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ, ହନୁମାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଅଟେ । କୁହାଯାଏ କି, ହନୁମାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରିଲେ, ସେ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଯାନ୍ତି । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ସିନ୍ଦୁରକୁ ବହୁତ ମହତ୍ତ୍ୱ ଦିଆଯାଇ ଥାଏ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବିବାହିତା ମହିଳାମାନେ ମଥାରେ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇଥାନ୍ତି । ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅତି ପ୍ରିୟ ଅଟେ । ସିନ୍ଦୁରର ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କଣ ମହତ୍ତ୍ୱ ଅଛି, ତାହା ବିଷୟରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପୁର୍ଣରୂପେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ…

ସିନ୍ଦୁରର ମହତ୍ତ୍ୱ :

ସିନ୍ଦୁର ଲାଲ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ । ସିନ୍ଦୁରକୁ ବିବାହିତା ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସିନ୍ଥିରେ ଲଗାଇଥାନ୍ତି । ନିଜ ସ୍ୱାମୀର ଦୀର୍ଘାୟୁ ପାଇଁ ଲଗାଇଥାନ୍ତି । ମହିଳାମାନେ ଏହାକୁ ସୌଭାଗ୍ୟ ଓ ଶୃଙ୍ଗାର ରୂପେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ସିନ୍ଦୁରକୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ସହିତ ଯୋଡ଼ି ଦେଖାଯାଇ ଥାଏ । ତେଣୁ ଏହା ମଙ୍ଗଳକାରୀ ହୋଇଥାଏ । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇଲେ, ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି ଓ ଏଭଳି କରିବା ବହୁତ ଶୁଭ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇ ଥାଏ ।

ଏହା ପଛରେ ଗୋଟିଏ କାହାଣୀ ଅଛି ଯେ, ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ଦିନେ ସୀତା ମାତାଙ୍କୁ ଦେଖି ନିଜେ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇ ଥିଲେ ଓ ନିଜକୁ ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗୀତ କରି ଦେଇଥିଲେ । ତେଣୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରିବା ସୁଭପ୍ରଦ ବୋଲି ମାନ୍ୟତା ରହିଛି । କୁହାଯାଇ ଥାଏ କି, ହନୁମାନ ଭଗବାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରି ନିଜ ଜୀବନରେ କଷ୍ଟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ । ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁସାରେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରିବାରେ କିଛି ଖାସ ନିୟମ ଥାଏ ।

ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରିବାର ନିୟମ –

● ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

● ପୁରୁଷମାନେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରିବା ସହ ତାଙ୍କ ପୁରା ଶରୀରକୁ ସିନ୍ଦୁର ମଧ୍ୟ ଲାଗିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

● ମହିଳାମାନେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରିବା ଅନୁଚିତ । କାରଣ ହନୁମାନ ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମଚାରୀ ଅଟନ୍ତି ।

● ଆପଣଙ୍କ ଜାତକରେ ଯଦି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ବାଧକ ସାଜେ ବା ଅନ୍ୟ କିଛି ବିଶେଷ ସଙ୍କଟ ଥିଲେ, ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଅଲିଭ ତେଲ ଓ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ସିନ୍ଦୁରର ଚମତ୍କାର ପ୍ରୟୋଗ :

ବିବାହିତା ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସିନ୍ଦୁର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ହୋଇଥାଏ । କୁହାଯାଇ ଥାଏ କି ବିବାହିତା ମହିଳାମାନେ ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ମାଆ ଗୌରୀଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରି ନିଜ ମଥାରେ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇ, ହନୁମାନ ଭଗବାନ ଠାରୁ ନିଜ ସୁଖ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବେ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ସର୍ବଦା ଖୁସିରେ ଭରି ରହିଥାଏ ।

ଏଭଳି ମାନ୍ୟତା ଅଛି କି, ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରି ଦୁଃଖ, କଷ୍ଟ ଓ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବଞ୍ଚି ପାରିବା ।

ସିନ୍ଦୁରର ଏହି ପ୍ରୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ଚାକିରୀରେ ଥିବା ବାଧା ଗୁଡ଼ିକ ଦୁରେଇ ଥାଏ :

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନିରନ୍ତର ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କ ପାଦରେ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହାପରେ ଗୋଟିଏ ଧଳା କାଗଜ ଉପରେ ସେହି ସିନ୍ଦୁରରେ ସ୍ଵସ୍ତିକ କରନ୍ତୁ । ପରେ ଏହି କାଗଜକୁ ନିଜ ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ । ମାନ୍ୟତା ରହିଛି ଯେ, ଏଭଳି କରିଲେ ଚାକିରୀର ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯାଇ ଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ହିଁ ନୁହେଁ, ଋଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ।

ଋଣ ଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ :

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଋଣରେ ବୁଡ଼ି ରହିଛି, ତେବେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସିନ୍ଦୁରର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ । ପ୍ରଥମେ ଅଲିଭ ତେଲକୁ ସିନ୍ଦୁରରେ ମିଶାଇ, ପରେ ଆପଣଙ୍କର ଯେତେ ବୟସ ସେତୋଟି ଉସ୍ତ ଗଛର ପତ୍ର ଆଣି ସେଥିରେ ରାମ-ରାମ ଲେଖି, ସେହି ପତ୍ରକୁ ହନୁମାନ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିଲେ, ଆପଣ ଋଣ ଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଯିବେ ।