ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ରହିବ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନ, ଚେକିଂ ପଏଣ୍ଟରେ ନିୟୋଜିତ ରହିବେ ଜବାନ :-

Spread the love

ସହରରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନର ପାଳନ କରିବା ପୋଲିସ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥର ପୋଲିସ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚକଳାଇଛି । ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକ ସଡକରେ ସାଧାରଣ ଦିନ ଭଳି ଘୂରି ବୁଲୁଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ଠାରୁ ଆଗାମୀ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନର ଆଦେଶଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହାର ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ସ୍ଥାନ ସ୍ଥାନରେ ଚେକିଂ ପଏଣ୍ଟ କରିଛି ।

ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ବିନା କାରଣରେ ବୁଲୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ସମସ୍ତ ଥାନାଦାର ମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶଜାରୀ କରାଯାଇଛି । ନିଜ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ମାନଙ୍କରେ ପେଟ୍ରୋଲିଂ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ଏହା ଯେ, ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ନିୟମର ପାଳନ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଯାହାଫଳରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ି ଯାଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ସାମାଜିକ ଦୁରତ୍ଵର ପାଳନ ମଧ୍ୟ ହୋଇନଥାଏ । ପୋଲିସର ଉପସ୍ଥିତି ସତ୍ୱେ ଲୋକମାନେ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ଭାବରେ କାମ କରିଥାନ୍ତି ।

ସାମାଜିକ ଦୁରତ୍ଵ ହେବ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ :-

Google

ଲକଡାଉନ ରହୁ କିମ୍ବା ନରହୁ ଲୋକଙ୍କର ସାମାଜିକ ଦୁରତ୍ଵ ପାଳନ କରିବା ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଟେ । ଖାସକରି ପରିବା ବଜାର, ଜେନେରାଲ ଷ୍ଟୋର ମାନଙ୍କରେ ଲୋକଙ୍କର ଭିଡ଼ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସ୍ଥାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ସାମାଜିକ ଦୁରତ୍ଵ ପାଳନ ହୁଏ ନାହିଁ । ପରିବା ବଜାର ଏବଂ ଜେନେରାଲ ଷ୍ଟୋର ବ୍ୟତୀତ ବର୍ତମାନ ମଦ ଦୋକାନରେ ହେଉଥିବା ଭିଡ଼ ମଧ୍ୟ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇଯାଇଛି । ଗ୍ରାହକଙ୍କର ଲମ୍ବା ଲାଇନ ଏବଂ କାଉଣ୍ଟରରେ ଭିଡ଼ କାରଣରୁ ସାମାଜିକ ଦୁରତ୍ଵ ପାଳନ କରାଯାଉନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ କାରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଇଥାଏ ।

ସନ୍ଧ୍ୟା ୪ ଠାରୁ ବନ୍ଦ :-

Google

ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନର ଆରମ୍ଭ, ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୪ ଘଣ୍ଟିକାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପୋଲିସ ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ଏବଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ବନ୍ଦ କରିଛି ଏବଂ ଢ଼େଣ୍ଡୁରା ଦେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଲକଡାଉନ କରିବାର ସୂଚନା ଦେଇଛି । ପ୍ରମୁଖ ଚେକିଂ ପଏଣ୍ଟରେ ପୋଲିସ ଚେକିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । ଦୁଇ ଦିନର ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା ପାଇଁ ମଦ ଦୋକାନରେ ଅଧିକ ଭିଡ଼ ଲାଗିଥିବା ଦେଖିବା ପାଇଁ ମିଳିଛି ।