ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ଟିପ୍ପଣୀ :- “ମୋଦୀଙ୍କର କୌଣସି ବଂଶ ନାହିଁ” !

Spread the love

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ଟିପ୍ପଣୀ :- “ମୋଦୀଙ୍କର କୌଣସି ବଂଶ ନାହିଁ” !

ପି ॰ଏମ ମୋଦୀ ବୁଧୁବାର ଦିନ ବଂଶଗତ ରାଜନୀତି ଉପରେ ଗୋଟିଏ ବ୍ଲଗ ଲେଖିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ସବୁଠୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ସଂସ୍ଥା ଗୁଡିକୁ ହୋଇଛି ।

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ /କଟୀହାର :- ଏନସିପି ଛାଡି କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା କଟୀହାରରୁ ସାଂସଦ ତାରିକ ଅନୱର ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏହା ବିବାଦୀୟ ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ବଂଶଗତ ରାଜନୀତିକୁ ନେଇ ଦେଇଥିବା ବ୍ଲଗ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ତାରିକ ଅନୱର କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ହୋଇ ଥାଇପାରେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ବଂଶ ନାହିଁ ।”

ପି॰ଏମ ମୋଦୀ ବୁଧୁବାର ଦିନ ବଂଶଗତ ରାଜନୀତି ଉପରେ ଗୋଟିଏ ବ୍ଲଗ ଲେଖିଥିଲେ । ସେଥିରେ ଲେଖା ଯାଇଥିଲା, ସବୁଠୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ଏଥିରେ ସଂସ୍ଥା ଗୁଡିକୁ ହୋଇଛି । ପି॰ଏମ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରେସ୍ ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପାର୍ଲ୍ଯମେଣ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସୈନିକମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଖୋଲା ଭାଷଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ନିୟମା ବଳି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନ୍ୟାୟଳୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହାରିକୁ ମଧ୍ୟ ବଂଶଗତ ରାଜନୀତି ଛାଡି ନାହିଁ ।

ପି॰ ଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ବ୍ଲଗର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ତାରିକ ଅନୱର କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଳେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କର କୌଣସି ବଂଶ ହିଁ ନାହିଁ, ନ ହେଲେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହିପରି କହିନଥାନ୍ତି । ତାରିକ କହିଛନ୍ତି ଏହା (ବଂଶଗତ ରାଜନୀତି) ସାରା ଦୁନିଆରେ ହେଉଛି, ବହୁତ ଦେଶରେ ଏପରି ହେଉଛି ଯେଉଁଠି ନିଜ ବଂଶକୁ ଆଗକୁ ବଢାଯାଇ ଥାଏ । ଆଗକୁ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ତାରିକ କହିଛନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟରେ ଏହା (ବଂଶଗତ ରାଜନୀତି ) ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଏପରି କିଛି ବ୍ୟବସାୟର ନାମ କୁହନ୍ତୁ ଯେଉଁଠି ଲୋକମାନେ ନିଜ ବଂଶକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇ ନଥାନ୍ତି, ସେମାନେ ରାଜନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ଆସନ୍ତି ଓ ନିଜ ଯୋଗଦାନ ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି ।