ଶ୍ରୀରାଧାଙ୍କର ୫ ଟି ରହସ୍ୟ, ଯାହା ଆପଣମାନେ ବର୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ।

Spread the love

ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ପ୍ରିୟ ରାଧାରାଣୀ । ମହାଭାରତରେ ‘ରାଧା’ର ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ରାଧା ନାମ ବିଷ୍ଣୁ, ପଦ୍ମ ପୁରାଣ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମବିବର୍ତ ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଉଭୟ ରାଧା ଏବଂ ରୁକମଣି କୃଷ୍ଣଙ୍କଠାରୁ ବଡ ଥିଲେ । କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଉପରେ ଆଧାର କରି, ରାଧା ରାଣୀଙ୍କ ୫ ଟି ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ଆଜି ଆମେ କହିବୁ ଯାହା ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ।

ପ୍ରଥମ ରହସ୍ୟ : ପଦ୍ମ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ରାଧା ବୃଷଭାନୁ ନାମକ ବୈଷ୍ଣବ ଗୋପଙ୍କ ଝିଅ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ମାତାଙ୍କ ନାମ କିର୍ତ୍ତୀ ଥିଲା । ଏବଂ ରାଧାଙ୍କ ନାମ ଥିଲା ବିଶ୍ୱଭାନୁ କୁମାରୀ । ବରସାନା ରାଧାଙ୍କ ପିତା ବୃଷଭାନୁଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ଥିଲା । କେତେକ ପଣ୍ଡିତ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ରାଧାଜୀ ଯମୁନା ନିକଟ ରାୱଲ ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କ ପିତା ବାରସାନାରେ ଅବସ୍ଥାନ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସେ ବରସାନନାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ।

ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଦେବୀ ରାଧା ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ଶୁକ୍ଲା ପକ୍ଷରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ବରସାନାରେ ରାଧାଷ୍ଟମୀ ପର୍ବ ଉତ୍ସବ ରୂପରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀର ୧୫ ଦିନ ପରେ ଭଦ୍ରାପଦା ମାସରେ ଶୁକ୍ଲା ପକ୍ଷର ଅଷ୍ଟମୀରେ ରାଧାଷ୍ଟମୀ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରାଧାରାଣୀ ମନ୍ଦିର ବରସାନା ଗାଁର ପାହାଡ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ । ରାଧାଙ୍କୁ ବରସାନାରେ ‘ଲାଡଲି’ କୁହାଯାଏ । ରାଧାଙ୍କ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟଯୁଗୀୟ ଯାହା ଲାଲ ଏବଂ ହଳଦିଆ ପଥରରେ ନିର୍ମିତ । ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ୧୬୭୫ ମସିହାରେ ରାଜ ବିର ସିଂଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଦ୍ଵିତୀୟ ରହସ୍ୟ : ବ୍ରହ୍ମବିବର୍ତ ପୁରାଣର ପ୍ରକୃତି ବିଭାଗ ଅଧ୍ୟାୟ ୪୯ ପଦ, ୩୫, ୩୬,୩୭,୪୦, 47 ଅନୁଯାୟୀ ରାଧା ମଧ୍ୟ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ମାଇଁ ଥିଲେ, ଯେହେତୁ ସେ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ମାତା ଯଶୋଦାଙ୍କ ଭାଇ ରାୟନାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ରାୟନା ରାପଣା କିମ୍ବା ଆୟନଘୋଷ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ।

ପୂର୍ବ ଜନ୍ମରେ, ରାଧାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ରାୟନା, ଗୋପୋକର କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲେ । ତେଣୁ ଗୋଲକର ସମ୍ପର୍କ ହେତୁ ରାଧା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପୁତ୍ରବଧୁ ଅଟନ୍ତି । ରୟାନ ଗୋକୁଲରେ ରହୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ରାଧାଙ୍କର ପୂର୍ବ ଜନ୍ମରୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ରୂପ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ବ୍ରହ୍ମବିବର୍ତ ପୁରାଣ ବ୍ରହ୍ମଚାନ୍ଦଙ୍କ ୫ମ ଅଧ୍ୟାୟରେ ୨୫, ୨୬ ପଦ ଅନୁଯାୟୀ ରାଧା କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଝିଅ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ।

Google

ତୃତୀୟ ରହସ୍ୟ : ବ୍ରହ୍ମବିବର୍ତ ପୁରାଣ ପ୍ରକାଶ ଖଣ୍ଡ ଅଧ୍ୟାୟ ୪୮ ଏବଂ ଯଦୁବଂଶୀର କୁଳପତି ଗର୍ଗ ୠଷିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଗର୍ଗ ସଂହିତାର ଅନୁଯାୟୀ ନନ୍ଦବାବା ଥରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ସହ ବଜାର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ରାଧା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତା ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଦୁହେଁ ସେଠାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲେ । ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦୁହେଁ ବହୁତ ଛୋଟ ଥିଲେ । ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ସାଙ୍କେତିକ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ କୁହାଯାଏ । ଏହି ସ୍ଥାନ ବୋଧହୁଏ ନନ୍ଦଗାଓଁ ଏବଂ ବରସାନା ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅଟେ । ଚିହ୍ନର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମିଳନ ସ୍ଥାନ ଅଟେ । ବ୍ରହ୍ମବିବର୍ତ ପୁରାଣରେ ଏହି ବିଷୟରେ ଏକ ବହୁତ ବଡ଼ କାହାଣୀ ଅଛି ।

ଶ୍ରୀମଦ୍ ଭାଗବତ ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, କଂଶର ଅତ୍ୟାଚାରରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ନନ୍ଦଜୀ ନିଜ ବନ୍ଧୁକୁଟୁମ୍ବମାନଙ୍କ ସହ ନନ୍ଦଗାଓଁ ରୁ ବୃନ୍ଦାବନ ରେ ବସବାସ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ବରସାନେ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧା ଏକ ଘାଟରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଭଳି ସ୍ନାନ କରୁଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ଏବଂ ରାଧାଙ୍କୁ ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା, ତାଙ୍କ ସହ ସମାନ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ଏକ ବଡ଼ଦଳ ରହୁଥିଲେ , ଯେଉଁମାନେ ଗାଁ ରାସ୍ତାରେ ବହୁତ ଦୃଷ୍ଟମୀ କରୁଥିଲେ । ବୃନ୍ଦାବନରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଏହି ଦୃଷ୍ଟମୀକୁ ଭକ୍ତିକାଳର କବିମାନେ ପ୍ରେମ ଲୀଳାରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ । ବୃନ୍ଦାବନରେ ନିଜେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏବଂ ଗୋପୀ ଆଖିଦୃଶିଆ ଖେଳ ଖେଳୁଥିଲେ । ଏଠାରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏବଂ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସଖା ଏବଂ ସଖିନି ମାନେ ମିଶି ରାସଲୀଳା ଅର୍ଥାତ ହୋଲି ଭଳିଆ ପର୍ବରେ ନୃତ୍ୟ ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରୁଥିଲେ ।

ଚତୁର୍ଥ ରହସ୍ୟ : ୧୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମଥୁରା ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ସେ କଂସଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ମଗଧ ଏବଂ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସମ୍ରାଟ ତାଙ୍କ ପ୍ରାଣର ଶତ୍ରୁ ପାଲଟିଥିଲେ, କାରଣ କଂସ ତାଙ୍କର ଜାମାତା ଥିଲେ । ଏହା ପରେ ରାଧା ଏବଂ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ମିଳନ ବିଷୟରେ କୌଣସି ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା ପରେ ରାଧା ଏବଂ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଦ୍ୱାରିକା ଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ । ସମସ୍ତ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ରାଧା ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପ୍ରିୟ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ ଦ୍ୱାରିକା ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ସେ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ମହଲ ଏବଂ ତାଙ୍କର ୮ ଜଣ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ । କୃଷ୍ଣ ରାଧାଙ୍କୁ ଦେଖି ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ । ତା’ପରେ ରାଧାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ କୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କୁ ରାଜପ୍ରାସାଦରେ ଦେବୀ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କଲେ ।

Google

ପଞ୍ଚମ ରହସ୍ୟ : କୁହାଯାଏ ଯେ ରାଧା ସେଠାରେ ଥିବା ପ୍ରାସାଦ ସହ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଖୁଥିଲେ ଏବଂ ସୁଯୋଗ ପାଇବା ମାତ୍ରେ ସେ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଦେଖଥିଲେ । ଦିନେ ରାଧା ରାଜଭବନରୁ ଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ । କୁହାଯାଏ ରାଧା ଏକ ଜଙ୍ଗଲ ଗ୍ରାମରେ ବାସ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଧୀରେ ଧୀରେ ସମୟ ଅତିବାହିତ ହେଲା ଏବଂ ରାଧା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକାକୀ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଗଲେ । ସେତେବେଳେ ସେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଉପସ୍ଥିତ ହେଲେ । ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ରାଧାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଠାରୁ କିଛି ମାଗିବାକୁ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ରାଧା ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ପୁନର୍ବାର କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ରାଧା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ବଂଶୀ ବଜାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ଏବଂ ଶୁଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବଂଶୀ ନେଇ ଏକ ଗୀତ ଗାଇଲେ । ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଦିନରାତି ବଂଶୀ ବଜାଉଥିଲେ । ଦିନେ ରାଧା ବଂଶୀ ସ୍ୱର ଶୁଣିବା ସମୟରେ ନିଜ ଶରୀର ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ ।