ସାଉଦି ପ୍ରିନ୍ସ ନିଜର ଯୋଜନା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଦେଲେ । ପାକିସ୍ଥାନକୁ ଦେଲେ ଝଟକା !

Spread the love

ସାଉଦି ଆରବ ର କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ ସଲମାନ ଆଜିଠାରୁ ଭାରତକୁ ଆସୁଅଛନ୍ତି । ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ଥାନ ସହ କୂଟନୀତି ରେ ବିଶ୍ବରୁ ଅଲଗା କରିଦେଲେ । ଭାରତର ପାକିସ୍ଥାନ ସହ କ୍ରୋଧିତ ହେବା ଦେଖି ଏବେ ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ ସଲମାନ ଭାରତକୁ ଆସିବାପାଇଁ ନିଜ ଯୋଜନା ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ପାକିସ୍ଥାନ କୁ ଦେଲା ଝଟକା ।

ସାଉଦି ପ୍ରିନ୍ସ ଏବେ ପାକିସ୍ଥାନ ରୁ ସିଧାସଳଖ ଭାରତକୁ ଆସିବା ବଦଳରେ ସେ ଏବେ ରିୟାଦ ଠାରୁ ଆସିବେ । ସାଉଦି ପାକିସ୍ଥାନ ରେ ପୁଞ୍ଜିଲଗାଣ ନକରି ସେମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକର ପ୍ୟାକେଜ ଦେଲେ ଏଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ଥାନ କୁ ବାଜିଲା ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା । କାରଣ ପାକିସ୍ଥାନ ମାଲିକର ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଯାଇ ବହୁତ କମ ଅଟେ । ଭାରତକୁ ମହମ୍ମଦ ବିନ ସଲମାନ ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ରୁ ସିଧା ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିବାରୁ ଆପତ୍ତି କରିଥିଲେ ।

ଜାହାପରେ ସେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଲେ ଓ ସେ ରିୟାଦ କୁ ଚାଲିଗଲେ ଏବେ ସେଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଆସିବେ । ଏହା ଆଗରୁ ମଧ୍ୟ ସାଉଦି ଆରବ ର ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ ସଲମାନ ନିଜ ଆଗମନର ଆଗରୁ ହିଁ ପାକିସ୍ଥାନ କୁ ଝଟକା ଦେଇଥିଲା ଓ ନିଜ ପାକିସ୍ଥାନ ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ । ସମ୍ପୂର୍ଣ ବିଶ୍ବରୁ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିବା ପାକିସ୍ଥାନ କୁ ଏହା ଗୋଟିଏ ବହୁତ ବଡ଼ ଝଟକା ଥିଲା । ସାଉଦି ଅରବର ପ୍ରିନ୍ସ ପାକିସ୍ଥାନ ପାଇଁ ନିଜ ବଡ଼ ସମ୍ପତି ଖୋଲିଲେ ନାହିଁ । ଯାହାର ପାକିସ୍ଥାନ କୁ ବହୁତ ଆଶା ଥିଲା ।

ସାଉଦି ଆରବର କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ ସଲମାନ ଆଜିଠାରୁ ଭାରତକୁ ଆସୁଅଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ଭାରତ ସରକାର ପାକିସ୍ଥାନ ର ସମର୍ଥକ ଙ୍କ ମୁଦ୍ଦା ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ । ଭାରତ ପୂର୍ଣରୂପେ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ କି ସାଉଦି ପାକିସ୍ଥାନ କୁ କିଛି ଆର୍ଥିକ ସହାୟକ ନକରୁ । ସାଉଦି ଆରବ ର କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ ସଲମାନ ଭାରତକୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥରପାଇଁ ଆଗମନ କରୁଛନ୍ତି । ସାଉଦି ଆରବ ମଧ୍ୟ ପୁଲୱାମା ରେ ହେଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଙ୍କ ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିଲେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ତା ବହୁତ ଦୃଢ଼ ଅଛି ଓ ତାହାର ବିକାଶ ୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ସୂତ୍ର ଅନୁଯାଇ ଭାରତ ସାଉଦି ଆରବ ର ୮ମ ରାଜନୀତି partner ଦେଶ ଅଟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ରତ୍ନାଗିରି ରିଫାଇନେରୀ project ରେ ସାଉଦି ଅରାମକୋ ଓ ଆବୁଧାବି ନେସନଲ୍ ଓଇଲ କମ୍ପାନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ୪୪ ବିଲିଅନ ଡ଼ଲାର ର ନିବେଶ ପାଇଁ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟରେ ହେବ ଏବଂ ଏହି ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟରେ କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ଏନର୍ଜୀ ଓ infrastructure sector ନିବେଶ କରିବାର ବିଷୟରେ କହିପାରନ୍ତି ।