ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଆବେଦନ, ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରନ୍ତୁ ।

Spread the love

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗତ କାଲି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ଘୋଷଣା କରିବା ଉଚିତ୍ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ନିଜ ସମ୍ବୋଧନରେ ଆପଣ ଘୋଷଣା କରିବା ଉଚିତ ଯେ ଆମର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକ ଭାଇ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବେ । ଏହା ସହିତ, ଏହି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସମର୍ଥନ ଦେବା ପାଇଁ, ସମସ୍ତଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଅତି କମରେ ୭୫୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରେରଣ କରନ୍ତୁ ।

Google

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଶ୍ରମିକ ଓ କୃଷକଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଉଠାଉଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ନିଜ ସମ୍ବୋଧନରେ ଏକ ବଡ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ମୋଦୀ ନିଜ ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଥିଲେ ଯେ କରୋନା ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ମୁଁ ଏକ ନୂତନ ସଂକଳ୍ପ ନେଇ ଆଜି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରୁଛି । ଏହି ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅଭିଯାନ’ରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲିଙ୍କ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ନିକଟରେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ସହ ଜଡିତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଆର୍ଥିକ ଘୋଷଣା, ଯାହା ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଥିଲା ଏବଂ ଆଜି ଘୋଷଣା କରାଯାଉଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଅଟେ । ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଭାରତର ଜିଡିପିର ପ୍ରାୟ 10 ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ଏହି ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ, ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଲିଙ୍କ୍, ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ସହାୟତା ମିଳିବ । ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ୨୦୨୦ରେ ଦେଶର ବିକାଶ ଯାତ୍ରା, ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅଭିଯାନରେ ଏକ ନୂତନ ଉତ୍ସାହ ଦେବ ।

ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ପାଇଁ ପିଏମ ମୋଦୀ ଏହି ୫ଟି ଦୃଢ଼ ସ୍ତମ୍ଭ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ।

Google

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନିଜ ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମହାମାରୀ ବିଶ୍ୱକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କୋଟି କୋଟି ଜୀବନ ଏକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାର ଯୁଦ୍ଧରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ କତଜୀ ଚଳାଇଛି । ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଭାରତର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହି ଦୁଇଟି ଅବଧିକୁ ଦେଖିବା, ଦେଖାଯାଏ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ଭାରତର ଅଟେ, ଏହା ଆମର ସ୍ୱପ୍ନ ନୁହେଁ, ଏହା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କର ଦାୟିତ୍ଵ ଅଟେ ।

ଆଜି ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ଆମେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟରେ ଛିଡା ହୋଇଛୁ । ଏଭଳି ଏକ ବଡ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଭାରତକୁ ଏକ ସଙ୍କେତ ଆଣିଛି, ବାର୍ତ୍ତା ଆଣିଛି, ଏକ ସୁଯୋଗ ଆଣିଛି । ଯେତେବେଳେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତରେ ଗୋଟିଏ ବି PPE କିଟ୍ ତିଆରି ହୋଇନଥିଲା । ଭାରତରେ ଏନ-୯୫ ମାସ୍କ ଖୁବ କମ ପରିମାଣରେ କରାଯାଊଥିଲା । ଆଜି ପରିସ୍ଥିତି ହେଉଛି ଭାରତରେ ପ୍ରତିଦିନ ୨ଲକ୍ଷ PPE ଏବଂ ୨ ଲକ୍ଷ ଏନ-୯୫ ମାସ୍କ ତିଆରି କରାଯାଉଛି ।

ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ସମୟରେ ଭାରତ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସମର୍ଥନ କରେ । ଭାରତର ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ସମୟରେ ବିଶ୍ୱର ସୁଖ, ସହଯୋଗ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରେ । ଭାରତର ପ୍ରଗତି ସର୍ବଦା ବିଶ୍ୱର ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ କାମ କରିଥାଏ ।