ଡାକ ଘରର ଏହି ଛୋଟ ଧମକେଦାର ଯୋଜନାରେ ଜଲଦି ନିବେଶ କରନ୍ତୁ, ଜୀବନଟା ଚମକି ଯିବ ।

Spread the love

ଡାକ ଘର ଦେଶ ସାରା କେତେ ଗୁଡିଏ ଯୋଜନା ଚାଲୁ ରଖିଛି. ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ କମ ନିବେଶ କରି ଭଲ ଫେରସ୍ତ ପାଇପାରିବେ ଡାକ ଘରର ଏହି ଛୋଟ ଧମକେଦାର ଯୋଜନାରେ ଜଲଦି ନିବେଶ କରନ୍ତୁ, ଜୀବନଟା ଚମକି ଯିବ । ଏହି ସବୁ ଯୋଜନା ରେ ଛୋଟ ଲାଭ ଯୋଜନା ରେ ମାସିକ ଦରମା ଯୋଜନା ବହୁତ ଖାସ ଅଟେ ଡାକ ଘରର ଏହି ଛୋଟ ଧମକେଦାର ଯୋଜନାରେ ଜଲଦି ନିବେଶ କରନ୍ତୁ, ଜୀବନଟା ଚମକି ଯିବ । ଯେ କୌଣସି ନାଗରିକ ଡାକ ଘରେ MIS ଖାତା ଖୋଲି ପାରିବେ । ଏହି ଖାତାରେ ଜମା ରାଶି ରେ 7.3% ଦରରେ ଋଣ ଦିଆଯାଇଥାଏ ଡାକ ଘରର ଏହି ଛୋଟ ଧମକେଦାର ଯୋଜନାରେ ଜଲଦି ନିବେଶ କରନ୍ତୁ, ଜୀବନଟା ଚମକି ଯିବ ।

ଏହି ଯୋଜନା କୁ ଆପଣ ସୁରକ୍ଷିତ ନିବେଶ ଦ୍ଵାରା ବହୁତ ଭଲ ମାନିଥାନ୍ତି । ଡାକ ଘର ର ମାସିକ ଦରମା ଯୋଜନା ଖାତାରେ ଜମା ରାଶିରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଋଣର ଭୁଗତାନ ମାସିକ ଆଧାରରେ ହେଇଥାଏ । ଆପଣ 1500 ଟଙ୍କା ମାସିକ ଜମା କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ଯୋଜନା ରେ ଆପଣ ଅଧିକତମ 4.5ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରିପାରିବେ ଏବଂ joint accountରେ ଆପଣ 9ଲକ୍ଷ ଯାଏ କରିପାରିବେ ।

ଏହାର ଅଧିକ ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର official websiteରୁ ନେଇପାରିବେ । ଏହି ଖାତାର maturity ଅବଧି 5ବର୍ଷ ହେଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ମାସିକ ଦରମା ଯୋଜନାର ଫାଇଦା NRI ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ଅବିଭାଜିତ ପରିବାର ନେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହି ଯୋଜନା ରେ ଆୟକରର କିଛି ଛାଡ ସୀମା ନଥାଏ । MISର ଋଣରେ ଟାକ୍ସ ଲାଗିଥାଏ ।

MIS ଖାତାକୁ ଖୋଲିବା ପରେ ଓ ଖୋଲିବା ସମୟରେ nominationର ସୁବିଧା ମିଳିଥାଏ । MIS ଖାତାକୁ ଆପଣ ଦେଶ ସାରା ଯେକୌଣସି ଶାଖାରେ ଖୋଲି ପାରିବେ । ଏହି ଖାତାକୁ ନାବାଳିକ ମଧ୍ୟ ଖୋଲି ପାରିବେ ।

10 ବର୍ଷ ଅଥବା ଅଧିକ ବର୍ଷର ନାବାଳିକ ପିଲା ଏହି ଖାତାକୁ ଖୋଲିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାର ସଂଚାଳନ କରି ପାରିବେ । ଦୁଇ କିମ୍ବା ତିନି ଜଣା ବୟସ୍କଙ୍କ ତରଫରୁ joint a/c ଖୋଲା ଯାଇ ପାରିବ । ଏହି ଖାତା ରେ ସବୁ ଖାତା holder ସମାନ ହକଦାର ହେଇ ପାରିବେ । ଏହି ଖାତାରୁ ଯଦି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଟଙ୍କା ବାହାର କରିବେ ତାହେଲେ କ୍ଷତି ଭୋଗିବାକୁ ପଡି ପାରେ ଯଦି ଏକ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଟଙ୍କା ଉଠେଇବାର ଥିବ ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଫେରସ୍ତ ମିଳିବନି । ଆପଣ ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ହିଁ ଟଙ୍କା ଉଠେଇ ପାରିବେ କିନ୍ତୁ ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଉଠେଇବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କୁ 2% penalty ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ, ସେଠି 3ବର୍ଷ ପରେ ଜମା ଟଙ୍କା ଉଠେଇବା ଦ୍ଵାରା 1% penalty ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ।