ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ନୂତନ ଯୋଜନା, ଏବେ BA, MA କରିଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ଚାକିରୀ

Spread the love

ନୂତନ ବର୍ଷରେ ଚାକିରୀର ବର୍ଷା । ଇତିହାସ, ଭୂଗୋଳ, ଇଂରାଜୀ ପରି ବିଷୟରେ BA,MA କରିଥିବା ଛାତ୍ର ମଧ୍ୟ ଭଲ ଦରମାରେ ଚାକିରୀ ପାଇପରନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ ରୋଜଗାର ଗଢ଼ଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଇତିହାସ, ଭୂଗୋଳ ଓ ହିନ୍ଦୀ, ଇଂରାଜୀ ପରି ବିଷୟରେ BA,MA କରିଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଏକ ବଡ଼ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ସରକାର ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ମେଗା ଅପରେଣ୍ଟିସ ସ୍କିମର କ୍ଷେପଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି । ଖାସ୍ କରି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏହି ଯୋଜନାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛନ୍ତି । କାହିଁକିନା ଗ୍ରାଜୁଏସନ ପୁରା ହେବାପରେ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଗୋଟିଏ କୌଶଳର ଜନ୍ମ ହୋଇଯାଏ ଓ ସାମନେ ଗୋଟିଏ ଭଲ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥାନ୍ତି ।

ଅଣ୍ଡର ଗ୍ରେଜୁଏସନକୁ ଚାକିରୀର ବଡ଼ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ମାନବ ସଂଶୋଧନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଓ ଶ୍ରମ ଏବଂ ରୋଜଗାର ତଥା କୌଶଳ ବିକାଶ ଓ ଉଦ୍ଧମିତା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ହାତ ମିଶାଇଛନ୍ତି । ନୁଆଁ ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ଅପରେଣ୍ଟିସ ପାଇଁ ରଖିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମିଳିଥିବା ଷ୍ଟାଇପଣ୍ଡ ର 25 ପ୍ରତିଶତ ଭାଗ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯିବ । ଅଧିକ୍ତମ 1500 ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ ।

ଅତିଶୀଘ୍ର 1 ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଦେବ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ । ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ସମୟରେ ପୂର୍ବ ବୟସରେ ଦୁଇଗୁଣ କ୍ରୟ କରିବା ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି । ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ), ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ବରଦା, କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ, ସିଣ୍ଡିକେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭଳି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଧୁନିକ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ର ହିସାବରେ ବୋଉଥିବା ରୋଲ କୁ ମଧ୍ୟ ନଜରରେ ରଖି ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପାଖି 1 ଲକ୍ଷ ପ୍ରଫେସନଲଙ୍କୁ କିଣିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଲେଣି । ପବ୍ଲିକ ସେକ୍ଟୋର ବ୍ୟାଙ୍କରେ କ୍ଲୋର୍କ କମ୍ ଓ ଅଫିସର ଅଧିକ ହୋଇଯିବେ ।