ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଭଳି ମୋତେ ମଧ୍ୟ ମୋର ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ହତ୍ୟା କରିପାରନ୍ତି ।

Spread the love

ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିବାଲା ଏହି କଥା ଏକ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁରେ କହିଛନ୍ତି ।

ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିବାଲା ନିଜ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ଓ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଠାରୁ ନିଜ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଅଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଏକମାତ୍ର ଏପରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯାହାର ସୁରକ୍ଷା ନିଜ ହାତରେ ନାହିଁ ।” ମୋ ଆଗ ପଛରେ ଯେତେ ପୋଲିସ ଅଛନ୍ତି, ସମସ୍ତେ ବିଜେପି ସରକାରଙ୍କ ସବୁ ଖବର କରନ୍ତି । ମୋର (PSO) ଅଙ୍ଗରକ୍ଷକ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିକୁ ଖବର କରିଥାଏ । ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଲୋକେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଭଳି ମୋତେ ମଧ୍ୟ ମୋ ଅଙ୍ଗରକ୍ଷକ ଦ୍ଵାରା ସମାପ୍ତ କରିପାରନ୍ତି । ଏହି କଥା ଅରବିନ୍ଦ କେଜିରିବାଲା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁରେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ପାର୍ଟି ମୋତେ ନାହିଁ, ସ୍କୁଲ ଓ ଡାକ୍ତରଖାନାର ରାଜନୀତି ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି :-

ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା ମୋର ଉପରେ ୫ଥର ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି । ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଲୋକେ ମୋ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଲୋକମାନେ, “ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି” (ଆପ୍)ର ବିରୋଧକ ବୋଲି କହନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଲୋକେ କହନ୍ତି ଯେ, “ଆପ୍” ଦଳର ସଦସ୍ୟମାନେ କେଜରିବାଲା ପ୍ରତି ରୁଷ୍ଟ ଥିବା ହେତୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ଜାଣିନି ଜନସାଧାରଣ କାହିଁକି ମୋର ଜୀବନ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ମୁଁ ଲୋକଙ୍କ ଛୁଆକୁ ସ୍କୁଲ ଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛ, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ହେଉଛି, ମୁଁ ପୁଣ୍ୟ କାମ କରୁଛି । ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିବାଲାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ବିପକ୍ଷ ଦଳ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ, ବିଜୁଳି, ପାଣିର ରାଜନୀତି ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଫଳରେ ସେମାନେ ସହଜରେ ଲୁଟି ପାରିବେ ।

ଏପଟେ, ଆପ୍ ଦଳର ପ୍ରବକ୍ତା ସୌରଭ ଭରଦ୍ୱାଜ କେଜରିବାଲାଙ୍କ ଏହି କଥାକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ନିକଟରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଜେଡ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର କହିବାନୁସାରେ ବହୁତଥର ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପୋଲିସର ଉପସ୍ଥିତିରେ ହୋଇଛି । ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ କିଛି ବି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଉପରେ ଆମକୁ ଭରସା ନାହିଁ ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ଏହି ମାସରେ ଦିଲ୍ଲୀର ମୋତି ନଗରରେ କେଜରିବାଲାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ଦଳର ପାର୍ଥି ପାଇଁ ରୋଡ଼ ଶୋ କରୁଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ସେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ତାଙ୍କ ଖୋଲା ଜିପ୍ ରେ ଚଢ଼ି ତାଙ୍କୁ ଚାପୁଡା ମାରିଥିଲା । ହେଲେ ତୁରନ୍ତ ଆପ୍ ସଦସ୍ୟମାନେ ସେ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଜିପରୁ ଟାଣି ତାକୁ ମାରପିଟ କରିଥିଲେ । ପରେ ତାକୁ ପୋଲିସ ହାଜତକୁ ନେଇଥିଲେ ।