ଭାରତ ଓ ଚୀନ ସୀମା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ କିଣିବ ୧୨ Sukhoi ଏବଂ ୨୧ MIG-29 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ।

Spread the love

ଲଦାଖର LACରେ ଚୀନ ସହିତ ହୋଇଥିବା ବିବାଦ ପରେ ଭାରତ ନିଜର ବାୟୁ ଶକ୍ତି଼ି ବଢ଼ାଇବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହି ବିଷୟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା (IAF) ୧୨ଟି ନୂଆ ସୁଖୋଈ ଏବଂ ୨୧ ନୂଆ ମିଗ୍-29 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଇଥିଲେ ।

ପାଖାପାଖି ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଡିଲ୍ :-

ଅନଲାଇନ୍ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏହା ଉପରେ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ କାମ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ LACରେ ଚୀନ ଦ୍ଵାରା ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଏହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆହୁରି ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ କରିଦିଆଯାଇଛି, IAF ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଇଛି । ତା’ସହିତ ପାଖାପାଖି ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ଡିଲ୍ ଉପରେ ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ ।

ଉପସ୍ଥିତ କୋନଟ୍ରେକ୍ଟରେ ହେବ ସଂଶୋଧନ :-

ଏହି ପ୍ରସ୍ତବରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଋଷରୁ ଅତିରିକ୍ତ ମିଗ୍-29 ନେବା ପାଇଁ, MIG-29 ଅପଗ୍ରେଡ୍ ପାଇଁ ଉପସ୍ଥିତ ଅନୁବନ୍ଧରେ ସଂଶୋଧନ ହେବ । ତା’ସହିତ ଏଥିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ୧୨ Su-30 MKIକୁ ନେବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ସାମିଲ ଅଛି ।

ଗୋଳାବାଜୀ ପରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବୋଝ :-

୨୦୧୬ରେ କରାଯାଇଥିବା ୩୬ ନୂଆ ଗୋଳାବାଜୀ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ସାମଗ୍ରୀ ପରେ ଏହା ବିମାନର ଦ୍ଵିତୀୟ ବଡ଼ ବୋଝ ହେବ । ଯେଉଁଥିରେ ହସ୍ତାକ୍ଷର ପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ କରାଯିବ । ତା’ସହିତ ପ୍ରସ୍ତାବରେ IAF ସରକାରଙ୍କୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ, ବିମାନ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ତ ସ୍ପେୟର ପାର୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଉପକରଣ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାତ୍ରାରେ ମଗେଇ ଦିଆଯାଉ । ଯାହାଦ୍ଵାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ତାର ଅଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବନାହିଁ ।

ଭାରତୀୟ ସେନାର ୨୦ ଜବାନ ଶହୀଦ :-

ଜୁନ ୧୫-୧୬ ରାତିରେ ଚୀନ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ତୀବ୍ରତାକୁ କମ କରିବା ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ LACର ଗଲବାନ ଘାଟୀରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ୨୦ ଜବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ପରଠାରୁ ଦେଶରେ ଚୀନ ବିରୋଧର ଏକ ସ୍ଥିତି ବଜାର ରହିଛି ।