ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଚାଲାଣ କଟିବାରେ ଭୟ କରନ୍ତି ତେବେ ଡରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ମାତ୍ର ୧୦୦ ଟଙ୍କାରେ ସମସ୍ତ ଚାଲାଣ ହେବ ଖାରଜ ।

Spread the love

ମୋଦି ସରକାର ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭିତରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଚାଲାଣ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେଲା ତେବେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ କ୍ରୋଧ ଆସିଗଲା । ଏହା ଏଥିପାଇଁ ଯେ କାହିଁକି ନା ୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ କମ କୌଣସି ଚାଲାଣ ନାହିଁ । ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ଟିକେ ବାହାରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି; ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଏହି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଚାଲାଣ କଟାଯିବା ବୋଲି ମନରେ ଭୟ କରନ୍ତି; ତେବେ ଡରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଜଣାନ୍ତୁ ଏହି ବିଶେଷ ଖବର ।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଚାଲାଣ କଟିବାରେ ଭୟ କରନ୍ତି; ତେବେ ଡରନ୍ତୁ ନାହିଁ :

ଯେବେଠାରୁ ନୂତନ ମୋଟର ଯାନ ସଂଶୋଧନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେଲା ଏବଂ ସେହିଦିନ ଠାରୁ ଲୋକଙ୍କର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଚାଲାଣ କଟିବାରେ ଲାଗିଛି । ମାତ୍ରାଧିକ ଚାଲାଣ କାଟିବା ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଏବଂ ନିଜର କାଗଜ ପତ୍ର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧାଡିରେ ଠିଆ ହେଉଛନ୍ତି । ଏମିତିରେ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆପଣଙ୍କର ମାତ୍ରାଧିକ ଚାଲାଣ ସେ କେବଳ ୧୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଖାରଜ ହୋଇଯିବ । ସେଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କଣ କରିବାକୁ ହେବ ତାହା ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ । ଏହି ବିଶେଷ ନିୟମ ବିଷୟରେ ବାହାନ ଚାଳକମାନେ ଅବଗତ ନଥିବା ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି । ହଁ ଆଜ୍ଞା , ଏହା ସତ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କେତେ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଚାଲାଣ କଟୁ ନା କାହିଁକି ଯଦି ଆପଣ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଦେଇ ଦିଅନ୍ତି ତା’ହେଲେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଚାଲାଣ ଖାରଜ ହୋଇଯିବ । ଏଥିପାରି ମଧ୍ୟ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ରହିଛି ଯାହାକୁ ପୁରା କରିବା ପରେ ହିଁ ଆପଣଙ୍କ ଚାଲାଣ ଖାରଜ ହୋଇପାରିବ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦୋଷ ଯେପରି କି ବିନା ଇଂସ୍ୟୁରାନ୍ସ, ବିନା ଆରସି, ବିନା ଲାଇସେନ୍ସ, ପୋଲ୍ୟୁସନ ଏବଂ ବିନା ପରମିଟ ବ୍ୟତୀତ ଏହି କାଗଜ ଦେଖାଇ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଦେଇ ମୁକୁଳି ଯାଆନ୍ତୁ ।

ଏହି ସବୁଥିରୁ ସବୁଠାରୁ ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ ଏହା ଯେ, ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିପାରେ । ଏହି ନିୟମ ଗୁଡିକର ସୂଚନା ନ ଜାଣିବା ଯୋଗୁଁ ବାହାନ ଚାଳକମାନେ କେତେଥର ପୁରା ଅର୍ଥର ଚାଲାଣ କାଟୁଛନ୍ତି । ଚାଲାଣ କାଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ପ୍ଲାନିଂ ବ୍ରାଞ୍ଚ ଅଫିସ ଯାଇ ନିଜର ସମସ୍ତ କାଗଜପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିନିଅନ୍ତୁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଚାଲାଣ ମୁକ୍ତ ହୋଇ ପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କାଗଜପତ୍ର ଆପଣଙ୍କ ଚାଲାଣ କାଟିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ନିଅନ୍ତୁ । ଯେଉଁ ବାହାନ ଗୁଡିକ ଧରା ପଡ଼ିଯାଏ, ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ପ୍ଲାନିଂ ବ୍ରାଞ୍ଚକୁ ଯାଇ ଯେକୌଣସି ବାସ୍ତୁ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି, ତାହାର ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ କାଗଜପତ୍ର ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି; ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଚାଲାଣ ମୁକ୍ତ କରାଯିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ ।

ମୋଟର ବାହାନ ନିୟମରେ ବହୁତ ବଡ଼ ସମନ ଶୁଳ୍କ :

ସାଧାରଣ ନିୟମ ଉଲଂଘନ କରିବା ପାଇଁ ୩୦୦ ଟଙ୍କା ।

ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ନ ଦେଖାଇଲେ ୩୦୦ ଟଙ୍କା ।

ବିନା ହେଲମେଟ ବା ବିନା ସିଟ ବେଲ୍ଟ ପାଇଁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଜୋରରେ ଗାଡି ଚଲାଇବା ପାଇଁ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ।

ବିନା ଲାଇସେନ୍ସରେ ଗାଡି ଚଲାଇବା ପାଇଁ ୨୫୦୦ ଟଙ୍କା ।

ବିନା ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ହୋଇଥିବା ଗାଡି ଚଲାଇବା ପାଇଁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ।

ଗାଡିର ପ୍ରଦୂଷଣ କାଗଜପତ୍ର ନ ଥିଲେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ।

ବିନା ଡିଏଲରେ ଗାଡି ଚଲେଇଲେ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ।

ବିନା ବିମାରେ ଗାଡି ଚଲେଇଲେ ୨୫୦୦ ଟଙ୍କା ।

ଦୁଇଜଣ ବସିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିନା ହେଲମେଟରେ, ତେବେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ।

ଭୟଭୀତ ଭାବେ ଗାଡି ଚଲେଇଲେ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ।

ମଦ ପିଇ ଗାଡି ଚଳାଉ ଥିଲେ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ।

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଗାଡି ନ ଅଟକାଇଲେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ।

ଆଶା କରୁଛୁ ଅନୁଛେଦରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବା । ନିଜ ବନ୍ଧୁ ଓ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ Share କରନ୍ତୁ । ହଁ, ନିଜ ମତାମତ Comment Boxରେ ନିଶ୍ଚୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ।