ପ୍ରତିଦିନ ଶୀଘ୍ର ଅଫିସ୍ ଆସି ନିଜେ ହିଁ ସଫା କରୁଛନ୍ତି ଏହି ଆଇ.ଏ.ଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ।

Spread the love

କୁହାଯାଏ କୌଣସି କାମ ଛୋଟ କିମ୍ବା ବଡ଼ ହୋଇନଥାଏ । ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ସେହି କାମର ମହତ୍ୱ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ । ସଫା କରିବା କଥାକୁ ନିଆଯାଉ । ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକ ସଫା ସୁତୁରା ମହଲରେ ରହିବା ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଥାଉ । ଯେତେବେଳେ କଥା ନିଜେ ହାତରେ ଝାଡୁ ପୋଛା ଧରି ସଫା କରିବାର ଆସିଯାଏ, ତେବେ ଲୋକେ ନିଜ ନିଜ ଘରେ ସାଫା କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଅଫିସରେ ନିଜେ ଝାଡୁ ଧରି ସଫା କରିବାର କଥା ଆସେ; ତେବେ ଏହି କାମ କେହି ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁ ନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ଆଇ.ଏ.ଏସ୍ ଅଫିସର ସହିତ ମିଶାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ; ଯିଏକି ନିଜ କେବିନ୍ କୁ ଝାଡୁ ମାରିବା ପାଇଁ ଅଫିସକୁ ୧୦ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ପହଞ୍ଚି ଯାଉଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କ ସହ ମିଶନ୍ତୁ, ତାଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ଡକ୍ଟର ଅଜୟ ଶଙ୍କର ପାଣ୍ଡେ । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ରହୁଥିବା ଅଜୟ ପ୍ରତିଦିନ ନିଜ ଅଫିସକୁ ୧୦ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଯାଉଛନ୍ତି । କାହିଁକି ନା ନିଜ କେବିନର ସଫା ସଫେଇ କରିବା । ଏହି ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଉଭୟ ଝାଡୁ ଏବଂ ପୋଛା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ, ସେ ନିଜେ କରିଥାନ୍ତି । ଅଜୟ କହିଥାନ୍ତି କି ଏହାର ଆରମ୍ଭ ୧୯୯୩ ଠାରୁ ହୋଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ସେ ଆଗ୍ରାର ଏତ୍ମାଦପୁରରେ ଏସଡିଏମ୍ ହୋଇଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଥରେ ସେଠାକାର ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ହାଡତାଳ ପାଇଁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ । ଏମିତିରେ ଅଜୟ ତା’ପର ଦିନ ନିଜେ ହିଁ ହାତରେ ଝାଡୁ ଧରିଥିଲେ ଏବଂ ସଫା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ପ୍ରଥମେ ସେ ଯେତବେଳେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିଜେ ହିଁ ଝାଡୁ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକ ତାଙ୍କ ଉପରେ ହସିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ଏମିତିରେ ସେ ନିଜେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ହୋଇ ନିଜେ ସଫା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ଏତେ ବଡ଼ ଅଫିସରକୁ ଝାଡୁ କରିବାର ଦେଖି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଏହି କାମ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ।

ଅଜୟ କହିଥାନ୍ତି କି ସଫା କରିବା କୌଣସି ଖରାପ କାମ ନୁହେଁ । ଆମେ ଆମର ଘରେ ମଧ୍ୟ ନିଜେ ଝାଡୁ କରିଥାଉ । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ସେ ସ୍ଵଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନ ଛାଡିଥିଲେ, ଯାହାର ଅନ୍ତର୍ଗତରେ ସମସ୍ତ ଲୋକ ରାସ୍ତା ଉପରକୁ ଆସିଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସହରରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ନିଜେ ସଫା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ଏହା ଦେଖି ହଡଟାଳରେ ଚାଲୁଥିବା ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଚୁପଚାପ୍ କାମରୁ ଘରକୁ ଚାଲି ଆସୁଥିଲେ । ଯଦିଓ ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅଜୟ ସ୍ଥିର କରିନେଲେ କି ଆଜି ଠାରୁ ସେ ନିଜ କେବିନ୍ ର ସଫା ସେ ସ୍ଵୟଂ ନିଜେ ହିଁ କରିବେ । ଅଜୟ ଯାହା ବି କରନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଅଫିସ୍ ବାହାରେ ଏକ ବୋର୍ଡ ଲାଗିଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ ଲେଖାଅଛି, ‘ଏହି ଅଫିସ୍ ମୁଁ ନିଜେ ସଫା କରିଛି । ଆବର୍ଜନା କରି ମୋର କାମକୁ ବଢାନ୍ତୁ ନାହିଁ’ । ସେ ନିଜ କେବିନରେ କୌଣସି ସଫେଇ କର୍ମଚାୀମାନଙ୍କୁ ପଶିବାକୁ ଦେଉ ନାହାନ୍ତି । ସବୁ କାମ ସେ ନିଜେ କରିଥାନ୍ତି ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଅଫିସ ମଧ୍ୟ ୧୦ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଆସି ଯାଉଛନ୍ତି ।

ଅଜୟ ଏକ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କମିଶନର ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ତାଙ୍କ ହାତ ତଳେ ୬ ହଜାର ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ରହିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜ କେବିନର ସଫେଇ ନିଜେ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ଅଜୟ କୁହନ୍ତି, ଘରମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାମ ଅଧିକାଂଶରେ ମହିଳାମାନେ ହିଁ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରା ବଦଳାଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଅଜୟଙ୍କର ଏହି କାମ ସତରେ ବହୁତ ଭଲ ଅଟେ । ଏହାଦ୍ଵାରା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ମିଳିଥାଏ । ଏମିତିରେ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଶିକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଲୁଚି ରହିଛି କି କୌଣସି ମଧ୍ୟ କାମ ଛୋଟ ଅଥବା ବଡ଼ ହୋଇନଥାଏ । କେବଳ ସେହି କାମକୁ ଆମକୁ ମନ ଲଗାଇ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏମିତିରେ ଆପଣଙ୍କର ଏହି ସଫେଇ ପ୍ରେମୀ ଆଇ.ଏ.ଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କଣ କହିବା ଦରକାର ଆମକୁ କମେଣ୍ଟରେ ନିଶ୍ଚୟ ଜଣାଇବେ ।