ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଖୋଲିବ : ସରକାର ଏହି ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣାରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାର ନୂତନ ତାରିଖ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

Spread the love

ସ୍କୁଲ କଲେଜକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଆଶଙ୍କାକୁ ଦୁରେଇବା ନିମନ୍ତେ ମାନବ ସଂସାଧନ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ନିଶଙ୍କ ପୋଖାରୀୟଲ କହିଛନ୍ତି ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ଗୁଡିକ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ପରେ ପୁଣିଥରେ ଖୋଲି ଦିଆଯିବ ।

Google

ସ୍କୁଲ କଲେଜକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଆଶଙ୍କାକୁ ଦୁରେଇବା ନିମନ୍ତେ ମାନବ ସଂସାଧନ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ନିଶଙ୍କ ପୋଖାରୀୟଲ କହିଛନ୍ତି ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ଗୁଡିକ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ପରେ ପୁଣିଥରେ ଖୋଲିଦିଆ ଯିବ । ଯଥା ସମ୍ଭବ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ପରେ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲି ଦିଆଯିବ ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଦିୟା ଏଚଆରଡି ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ଼ାଃ ରମେଶ ପୋଖରୀୟଲ ନିଶଙ୍କଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ପୁନଃ ପତ୍ର ଲେଖିଛନ୍ତି । ମନୀଷ ସିସୋଦିୟା ଏହା ବିଷୟରେ ନିଜ ଟୁଇଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ସ୍କୁଲର ଭୂମିକା ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ

ସେ ପତ୍ରରେ ଲେଖିଥିଲେ କରୋନାର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସ୍ୱୀକାର କରି ଦେଶରେ ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକ ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶଜାରି କରିବା ଉଚିତ ।

Google

ସିସୋଦିୟା ଲେଖିଥିଲେ ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକର ସାହସିକ ଭୂମିକା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନକରିବା ଫଳରେ ଏହା ଆମର ଏକ ଐତିହାସିକ ପରାଜୟ ହେବ । ସ୍କୁଲର ଭୂମିକା କେବଳ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକରେ ସୀମିତ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବରଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱବାନ ବ୍ୟକ୍ତିରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ ।

Google

କହିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛୁ ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ଗୁଡିକ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ପ୍ରାୟତଃ ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକରେ ଅନଲାଇନ କୋଚିଙ୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନିଜ ନିଜ ପାଠ ପଡୁଛନ୍ତି ।