କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ନୂତନ ମାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ।

Spread the love

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଆମ ଜୀବନରେ ଏପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି ଯାହାର ଆମେ କଳ୍ପନା କରିପାରିବା ନାହିଁ । ଆମର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଏବଂ ସ୍ଥାନ ବଦଳିଛି, ଯେତେବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବା କିମ୍ବା ବାହାରକୁ ଯିବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ ଏବଂ ଏହା ବଦଳରେ ବଗିଚା କାମ କରିବା, ରାନ୍ଧିବା କିମ୍ବା ବହି ପଢ଼ିବା ଭଳି ବିକଳ୍ପ ଆମ ପାଖରେ ରହିଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ମହାମାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସହିତ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି ।

UNICEF ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା 9 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଦୁଇ କୋଟି ପିଲା ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି , ଅର୍ଥାତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଅଧିକ ମହିଳା ଗର୍ଭବତୀ ଅଛନ୍ତି । ମହିଳାଙ୍କ ଯତ୍ନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସେମାନଙ୍କର ଗର୍ଭଧାରଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କର ଜନ୍ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଘଟଣା ଏହି ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ବଦଳି ଯାଇଛି । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ ।

Google

୧. ସମସ୍ତ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ପ୍ରସବ ପୂର୍ବରୁ କୋଭିଡ-୧୯ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

୨. ପ୍ରସବ ଏବଂ ପ୍ରସବ ସମୟରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ।

୩. ପିତା କିମ୍ବା କୌଣସି ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ପ୍ରସବ ସମୟରେ କିମ୍ବା ପରେ ସେଠାରେ ଉପଷ୍ଟିତ ରହିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ନାହିଁ ।

୪. ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କାରଣରୁ, ଅଧିକାଂଶ ଦମ୍ପତି ଏକ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିବାର ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ଏକାକୀ ନିଜର ଏବଂ ଶିଶୁର ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି ।

ଏଥି ସହିତ, କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଠାରୁ ପ୍ରସବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ସତର୍କତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିଛି ।

Google

୧. ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନକୁ ନ ଯିବା, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ହାତକୁ ପରିଷ୍କାର ରଖିବା ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କତାର ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

୨. ନିଜକୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ ଏବଂ କୋଭିଡ-୧୯ର ଲକ୍ଷଣ ଗୁଡିକ ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ । ଯଦି ସେ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନରେ ରୁହନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ଭୟ ଅଧିକ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଜ୍ୱର, କାଶ ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ୍ ।