୮ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଝିଅକୁ ଖୋଜିବାରେ ଲାଗିଥିଲେ ପିତା କିନ୍ତୁ ଝିଅ ମିଳିଯିବା ପରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ…

Spread the love

ଦିଲ୍ଲୀର ପୋଲିସ ଯେଉଁ ଝିଅକୁ ୮ ବର୍ଷ ଧରି ଖୋଜିବାରେ ଲାଗିଥିଲେ, ସେ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ହିଁ ମିଳିଯାଇଥିଲା । ଝିଅର ସନ୍ଧାନ ପାଇବା ପାଇଁ ୮ ବର୍ଷ ଧରି ପୋଲିସ ଏବଂ କୋର୍ଟର ଚାରିପାଖରେ ଘୁରି ବୁଲୁଥିବା ପିତା ବର୍ତ୍ତମାନ ତାର ମାନସିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି କରି ତାକୁ ପାଖରେ ରଖିବାକୁ ମନା କରୁଛନ୍ତି । ମହିଳାଙ୍କର ପତି ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ନାହାଁନ୍ତି ଯେ, ମାନସିକ ରୂପରେ ବିକୃତ ହୋଇଥିବା ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ନିଜ ସହିତ ରଖିପାରିବେ ।

ହାଇକୋର୍ଟ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କୁ ୩୧ ବର୍ଷର ମହିଳାଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହ (ଆଶା କିରଣ ହୋମ୍) ରଖିବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଜଷ୍ଟିସ ମନମୋହନ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତା ଡି. ସହଗଲ କହିଥିଲେ କି ମହିଳାଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ଭଲ ହେବ ତାଙ୍କୁ ରୋହିଣୀଙ୍କ ଅବନ୍ତିକା ସ୍ଥିତ ଆଶା କିରଣ ହୋମରେ ରଖାଯାଉ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ, ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସଙ୍କ ଅପରାଧ ଶାଖା ପିଠଙ୍କୁ କହିଥିଲେ କି ଯେଉଁ ମହିଳାଙ୍କ ସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଦର୍ଜି ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା, ସେ ଆଶା କିରଣ ହୋମରେ ମିଳିଛନ୍ତି । ସେ ଆଠ ବର୍ଷରୁ ଏଠାରେ ଅଛନ୍ତି । ମହିଳାଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ତାଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କୁ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ । ଏହା ସହିତ ପତିଙ୍କ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଏମିତି ନଥିଲା ଯେ, ସେ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିପାରିବେ । ତାଙ୍କ ପତି ଜଣେ ବଧିର ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ସହ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଆଖି ମଧ୍ୟ ଖରାପ ଅଛି ଅର୍ଥାତ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଆଖିରେ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଅଚଳ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ନିଜର ଜୀବନକୁ ଅତି କଷ୍ଟରେ ବିତାଉଛନ୍ତି ।

ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ହେବେ ଦାଖଲ :

ହାଇକୋର୍ଟର ଆଦେଶ ଅନୁସାରେ ମହିଳାଙ୍କ ବଡ଼ ପୁଅଙ୍କୁ ନଙ୍ଗଲୋଇ ସ୍ଥିତ ନଗର ନିଗମ ସ୍କୁଲରେ ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀରେ ଦାଖଲ କରାଗଲା । ଛୋଟ ପୁଅର ଦାଖଲ ମଧ୍ୟ ଏହି ସ୍କୁଲରେ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପିତାଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିବେ ପୁତ୍ର :

ପାଖାପାଖି ୮ ବର୍ଷରୁ ଆଶା କିରଣ ହୋମରେ ରହିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଗୋଟିଏ ପୁତ୍ରକୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ପୋଷ୍ୟପୁତ୍ର ଭାବେ ଦେବା ପାଇଁ ବେଆଇନ ସରକାର ସଂଗଠନ “ମମତା” (ୱାର୍ଲ୍ଡ ଏଡିପ୍ସନ ଏଜେଂଶି)ରେ ପଞ୍ଜିକୃତ କରାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାାଳୟ କହିଥିଲେ କି ଯେହେତୁ ପୁତ୍ରର ମାତା ଏବଂ ପିତା ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ କେହି ପୋଷ୍ୟ ପୁତ୍ର ଭାବେ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ନ୍ୟାୟାଳୟ ସେହି ପୁତ୍ରକୁ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଅଧୀନ କରାଇଦେବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ମହିଳାଙ୍କ ବଡ଼ ପୁତ୍ର ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ ପିତାଙ୍କ ସହ ରହୁଥିଲେ ।