ଅଧିକ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଶରୀରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ, କେତେକ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଆପଣାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ।

Spread the love

ବର୍ତ୍ତମାନ, ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଗଠନ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଆଧୁନିକ ଜୀବନ ଶୈଳୀର ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ । ଶରୀରରେ ପରିସ୍ରା ସୃଷ୍ଟି ହେଲେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ । ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ମିଳୁଥିବା ପ୍ୟୁରିନ୍ ହେଉଛି ଏହିପରି ଏକ ପଦାର୍ଥ । ଏହା ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଶରୀରରେ ପହଞ୍ଚେ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହା ରକ୍ତ ଦେଇ କିଡନୀକୁ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ ।

ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ପରିସ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରୁ ବାହାରିଯାଏ । କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଏହା ଶରୀରରେ ରହିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ଏହାର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଯଦି ଏହାର ସମୟ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ । ଶରୀରରେ ଥିବା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର କହିବୁ । ଠିକ୍ ସମୟରେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରି ଜୀବନସାରା ସୁସ୍ଥ ରହିପାରିବେ ।

ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା ।

୧. ଛୋଟ ଅଳେଇଚ :-

Google

ଛୋଟ ଅଳେଇଚ ନେଇ ଏହାକୁ ମିଶାଇ ପାଣିରେ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ର ମାତ୍ରା କମିଯିବା ସହିତ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍ ହୋଇଥାଏ ।

୨. ପିଆଜ :-

Google

ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପିଆଜ ଖାଆନ୍ତୁ । ପିଆଜ ଶରୀରରେ ପ୍ରୋଟିନର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହ ଶରୀରରେ ମେଟାବୋଲିଜିୟମ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ଏହି ଦୁଇଟିର ପରିମାଣ ବଢେ, ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ପରିମାଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ ।

୩. ବେକିଂ ସୋଡା :-

Google

୧ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ଅଧା ଚାମଚ ବେକିଂ ସୋଡା ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ, ବେକିଂ ସୋଡାର ଏହି ମିଶ୍ରଣ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ସୋଡିୟମ୍ ହେତୁ ବେକିଂ ସୋଡା ବ୍ୟବହାର ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

୪. ପାନମହୁରୀ :-

Google

ପ୍ରତିଦିନ ପାନମହୁରୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ । ଏହାକୁ ପାଣି ସହିତ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ ।

୫. କଞ୍ଚା ଅମୃତଭଣ୍ଡା :-

Google

ଏକ କଞ୍ଚା ଅମୃତଭଣ୍ଡା ନିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ମଝିରୁ କାଟି ମଞ୍ଜି ଅଲଗା କରନ୍ତୁ । ଏବେ କଞ୍ଚା ଅମୃତଭଣ୍ଡାକୁ ୨ ଲିଟର ପାଣିରେ ୫ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ଏହି ପାଣିକୁ ଥଣ୍ଡା କରି ଛାଣନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ଦିନକୁ ୨ ରୁ ୩ ଥର ପିଅନ୍ତୁ । ଏହି ପରି କରିବା ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ୟୁରିକ ଏସିଡ୍ କମ ହୋଇଥାଏ ।