କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ? ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଇବା ଫଳରେ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଅନେକ ରୋଗ ଦୂର !

Spread the love

ଆଜିର ଦିନରେ ବହୁତ କମ ଲୋକେ ଥିବେ ଯେଉଁମାନେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବନ ରହିବା ପାଇଁ ଚାହିଁବେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହି କଥା ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟ ଅଟେ, ଆଜିର ଏହି ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବନ ରହିବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ । କାରଣ ଧନ ଉପାର୍ଜନ କରିବା ଚକରରେ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସମୟ ବାହାର କରିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇପଡୁଛି ।କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅନେକ ଥର ଏହିପରି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ; ଲୋକେ ନିଜର ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟପେୟ ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଳନ ରହିପାରେ ନାହିଁ । କାରଣ ଏହା ବହୁତ କଠିନ ଅଟେ ।

ଏତିକି ନୁହେଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛୁ; ଆମ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏହିପରି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧିତ କଥାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ରୁହନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ କହିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛୁ, ଏଥିରୁ ନିବୃତ ଅର୍ଥାତ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ କିଛି ଉପାୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯାହାକୁ ଆପଣାଇବା ପରେ ଆପଣ ନିଜର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରି ପାରିବେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବା ପାଇଁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାର ନାମ ହେଉଛି ଅମୃତଭଣ୍ଡା । ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଏହିପରି ଏକ ଫଳ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସହଜରେ ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ମିଳି ଯାଇପାରିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଖାଲି ସ୍ଥାନ ରହିଛି, ତେବେ ଏହାର ଗଛ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଲଗାଇ ପାରିବେ ।

କହିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛୁ, ଏହା ଏହିପରି ଏକ ଫଳ ଯାହାକୁ କଞ୍ଚା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ । ଆମ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଅସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଏବଂ ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଫିସରେ ବସିବା, ଫଳରେ ଶରୀରର ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ଯାଇଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଇବା ଫଳରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ଓଜନକୁ ହ୍ରାସ କରା ଯାଇପାରିବ । କହିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛୁ, ଆମ ଶରୀରରେ ମେଟାବୋଲିଜିୟର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କିଛି ଫ୍ରି ରେଡିକଲ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଅଳ୍ପ ମାତ୍ରାରେ ଏହାର ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଲେ ଶରୀର ପାଇଁ ହାନି ହୋଇଥାଏ ।

ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ଉଚ୍ଚ ମାତ୍ରାରେ ଫାଇବାର ରହିଥାଏ । ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ- ସି ଏବଂ ଏଣ୍ଟିଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ । ନିଜର ଏହି ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଏହା କୋଲଷ୍ଟ୍ରଲକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ସେବନ କରିବା ଫଳରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀର ଅନେକ ରୋଗରୁ ଦୁରେଇ ରହିଥାଏ । ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା “ଭିଟାମିନ-ସି”କୁ ପୁରଣ କରିଥାଏ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟହ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଅମୃତଭଣ୍ଡାର ସେବନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛୁ, ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ଫାଇବାର ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ । କୋଲଷ୍ଟ୍ରଲର ମାତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଅମୃତଭଣ୍ଡାର ନିୟମିତ ସେବନ ଫଳରେ ଶରୀରରେ ବଢିଥିବା କୋଲଷ୍ଟ୍ରଲକୁ କମ କରା ଯାଇପାରିବ । ଅମୃତଭଣ୍ଡାର ସେବନ ଫଳରେ ପାଚନ ତନ୍ତ୍ର ସକ୍ରିୟ ରହିଥାଏ । ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ଅନେକ ପାଚକ ଏଞ୍ଜାଇମ ରହିଛି । ଏହାସହ ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ଡାଇଟ୍ରି ଫାଇବର୍ସ ଥାଏ; ଯାହାଫଳରେ ପାଚନ କ୍ରିୟା ସଠିକ ହୋଇଥାଏ ।ଯେଉଁ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ କମ ବୟସରେ ଚଷମା ଲାଗି ଯାଇଥାଏ, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।