ବାତ୍ୟା “ଫାନି” ଦ୍ୱାରା ଧ୍ୱଂସର ଆଶଙ୍କା, ଓଡିଶା ସମେତ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକରେ ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ।

Spread the love

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଓଡିଶା ସମେତ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକରେ ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି ।

ବିଜ୍ଞାନର ଉନ୍ନତି ଫଳରେ ଆଜି ପାଣିପାଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆଗୁଆ ସୂଚନା ମିଳିଯାଇ ପାରୁଛି । ଯାହାଫଳରେ ଲୋକେ ଆଗୁଆ ସଚେତନ ହୋଇଯାଇ ପାରୁଛନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଚକ୍ରବତୀ ତୁଫାନ “ଫାନି” ଭାରତର କିଛି ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରି ଧ୍ୱଂସର ତାଣ୍ଡବ ଲୀଳା ରଚିବ । ଏହାର ସୂଚନା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଦେଇ ସାରିଛି ।ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଚଳ ଗୁଡିକରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସୂଚନା ପରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ମିଳିଛି । ଚକ୍ରବତୀ ତୁଫାନ ଫାନିକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ । ଓଡ଼ିଶାର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଜାରି ହୋଇ ସାରିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବେ ଆମର ଏହି ଲେଖାରେ କଣ ସବୁ ଖାସ ରହିଛି ।

ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଫାନି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ୟେଲୋ ସଂକେତ ଜାରି କରିଛି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ସମୟରେ ଚକ୍ରବତୀ ତୁଫାନ ଫାନି ଧ୍ୱଂସର ତାଣ୍ଡବ ଲୀଳା ରଚାଇ ପାରେ । ଯାହାଫଳରେ ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଓଡିଶା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ କେତେକ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର କିଛି ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରିବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦିଆ ଯାଇଛି ।

ଆଜି ଠାରୁ (ମଇ ୨) ସ୍କୁଲ କଲେଜ ବନ୍ଦ :

ଚକ୍ରବତୀ ତୁଫାନରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ କଲେଜ ମଇ ୨ରୁ ନୂତନ ଆଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ । ଏହି ସମୟରେ ହେବା ପାଇଁ ଥିବା ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଫାନି ଭାରତ ଆଡକୁ ଶିଘ୍ରତାର ସହ ମାଡି ଚାଲିଛି । ଫାନିର ପ୍ରଭାବ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ, ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଖାଡୀ ଆଡକୁ ରହିଛି, ଯାହାଫଳରେ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି ଏହା ଯୋଗୁଁ ବଡ କ୍ଷୟକ୍ଷତିରୁ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇ ପାରିବ ।