ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଜିଲ୍ଲା ଯେଉଁଠି ଆରମ୍ଭ ହେଲା 5G ସେବା, 4G ଠାରୁ 100 ଗୁଣ ଅଧିକ ସ୍ପିଡ୍ ।

Spread the love

ଚୀନର ସାଂଘାଇ ସହରରେ ଶନିବାର ଦିନ ଏକ ବୈଠକରେ ଦାବି କରିଛି ଚୀନ କହିଛି ଯେ, ଚୀନ ହେଉଛି 5G କଭେରେଜ ଓ ବ୍ରଡ଼ବେଣ୍ଡ ଗିଗାବିଟ ଭଳି ନେଟୱର୍କ ଥିବାର ଦୁନିଆରେ ପ୍ରଥମ ଜିଲ୍ଲା ଅଟେ । 5G ପର ପୀଢ଼ିର ସେଲ୍ୟୁଲାର ତେକ୍ନିକ ଅଟେ ଚୀନ । 5G, 4G ତୁଳନାରେ ୧୦ ରୁ ୧୦୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ଡାଉନଲୋଡ ସ୍ପିଡ୍ ଅଛି । ଚୀନ 5G ମାମଲାରେ ଆମେରିକା ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଠାରୁ ଆଗକୁ ବଢିବା ପାଇଁ ପ୍ରାଣପଣେ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛି । ଚୀନର ସରକାରୀ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ‘ଚାଇନା ଡେଲି’ର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ସାଂଘାଇ 5G କଭେରେଜ ଓ ବ୍ରଡ଼ବେଣ୍ଡ ଜିଗାବିଟ ନେଟୱର୍କ ଥିବାର ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଜିଲ୍ଲା ବୋଲି ଦାବି କରିଛି ।

ସାଂଘାଇର ହଂକଙ୍ଗରେ ପ୍ରଥମେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା :

ଖବର ଅନୁସାରେ, 5G ନେଟୱର୍କ ର ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଚୀନର ସରକାରୀ ଦୂରସଞ୍ଚାର କମ୍ପାନୀ ଚାଇନା ମୋବାଇଲ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା । ଏହାର ଅଧିକାରୀ ପରିଚାଳନା ସାଂଘାଇର ହଂକଙ୍ଗରେ ଶନିବାର ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରାଗଲା । ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ କଭେରେଜ ଅଛି କି ନାହିଁ ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସେଠାରେ ଗତ ୩ ମାସ ହେଲା 5G ବେସ-ଷ୍ଟେସନ ଲଗା ଯାଉଥିଲା । “ଚାଇନା ଡେଲି”ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ସାଂଘାଇର ଭାଇସ-ମେୟର ବୁ କିଙ୍ଗ ପ୍ରଥମେ 5G ଫୋଲ୍ଡ଼ବେଲ ଫୋନ “ହୁଆବେଇ ମେଟ୍ ଏକ୍ସ” ଜରିଆରେ 5G ନେଟୱର୍କରେ ପ୍ରଥମ ଭିଡିଓ କଲ କରାଯାଇଥିଲା ।

ବିନା ସୀମା କାର୍ଡ ବଦଳରେ ମିଳିବ ସେବାର ସୁବିଧା :

ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି କି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା ପରେ ଉପଭୋକ୍ତା ବିନା ସିମ୍ କାର୍ଡ ବଦଳାଇ 5G ସେବାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ । 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସୁବିଧାର ଅନୁମାନ ଆପଣ ଏବେଠୁ ହିଁ ଲଗାଇ ପାରିବେ । ଯେ କୌଣସି ଫିଲ୍ମକୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଂକୁ ମାତ୍ର ଅଳ୍ପ କେତେ ମିନିଟର ସମୟ ଲାଗୁଛି ବେଳେ, 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ ଆସିବା ପରେ କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ ।