ବିଦ୍ୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ନିୟମ, ଅପ୍ରେଲ ମାସରୁ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେଲା ନୂଆ ଯୋଜନା….

Spread the love

କେନ୍ଦ୍ରରେ ମୋଦି ସରକାର ଯେଉଁ ଦିନରୁ ଆସିଲା ସେହିଦିନଠୁ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ନୂପ ଯୋଜନା ନୂଆ ନୂଆ ନିୟମ ବାହାର କରୁଛନ୍ତି । ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଅନେକାଂଶରେ ଲାଭ ବି ପାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ମଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ! ଆଜି ଏହି ଖବର ଠିକ ସେହିପରି । ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ବିଜୁଳି ଅଛି, ମିଟିର ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହି ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ବିଦ୍ୟୁତ ରସିଦ୍ କୁ ଜାଗ୍ରତରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ରୁହନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣ ଜନତା ଏବଂ ବିଜୁଳି ବିଲ୍ ପୈଠ କରିବା ପାଇଁ ଇଲେକଟ୍ରି ଅଫିସକୁ ବାରମ୍ବାର ଯିବା ଝଞ୍ଜଟରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଲା । ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଆଉ ଏକ ନୂଆ ଯୋଜନା, ଏହି ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ସର୍ବସାଧାରଣ ଏହି ରସିଦ୍ ଚିନ୍ତାରୁ ମୁକ୍ତ ପାଇବେ ।

2018 ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ବିଦ୍ୟୁତ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଡ଼କାଯାଇଥିବା ବୈଠକରେ R.K.Sinha କହିଥିଲେ, ଆସନ୍ତା 3 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ପ୍ରୀପେଡ଼ ମିଟର ଲଗାଯିବ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ ରସିଦ୍ ଆଉ ମିଳିବ ନାହିଁ । ବୈଠକରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ଲ ସ୍ମାର୍ଟ ହୋଇଯିବ ! ଅର୍ଥାତ ଆସନ୍ତା 3 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଘରକୁ ଆଉ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ଯିବା ନାହିଁ । ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ ଦ୍ୱାରା ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ଜାଣିପାରିବେ ଏବଂ ଲୋକେ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ ।

ବିଦ୍ୟୁତର ଅପବ୍ୟବହାର ଓ ଚୋରିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାର ଏହି ପରି ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଆପଣମାନେ ଯେପରି ମୋବଇଲେ, DTH ଆଦି Recharge କରୁଛନ୍ତି ସେହିପରି ଆପଣ ବିଜୁଳି ମିଟରକୁ Recharge କରିବେ । ସରକାର ଏହି ବିଜୁଳି ମିଟର Recharge କରିବା ନିମିତ୍ତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିବେ । ଆପଣଙ୍କୁ କେତେ ପରିମାଣର ବିଦ୍ୟୁତ ଆବଶ୍ୟକ, ଆପଣ ସେହି ଅନୁସାରେ ଉକ୍ତ କାର୍ଡରେ Recharge କରିବେ ।

ଏହା ଦ୍ୱାର ବିଦ୍ୟୁତର ଅପବ୍ୟବହାରକୁ ରୋକା ଯାଇପାରିବ, ବିଦ୍ୟୁତ ଚୋରି ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ବିଦ୍ୟୁତ ପାଇପାରିବେ ।