ଋଣଭାରରେ ବୁଡି ରହିଥିବା ଇମରାନ ଖାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ, ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିଜୁଳି ଦୁର୍ନୀତି ।

Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ ଇସଲାମବାଦ, ଆଇଏଏନଏସ: ପାକିସ୍ଥାନରେ ବିଜୁଳିର ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦର କାରଣ ଜାଣିବା ପ୍ରୟାସରେ ଇମରାନ ଖାନ ଚୀନ-ପାକିସ୍ଥାନ ଇକୋନୋମିକ କୋରିଡୋର (CPEC) ଦ୍ୱାରା ୬୩୦ ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର (ପାଖାପାଖି ୪୭୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କା) ରୁ ଅଧିକ ବିଜୁଳିର ପରିଯୋଜନା ଗୁଡିକର ଦୁର୍ନୀତିର ପ୍ରକାଶିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ମିଶାଇ ପାକିସ୍ଥାନର ଋଣ ୧୧ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରକୁ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି ।

ପାକିସ୍ଥାନୀ ମିଡ଼ିଆ ଅନୁସାରେ, ବିଜୁଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ଷତିର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ ଖାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ଏକ ଯାଞ୍ଚ ସମିତି ଚାଇନା ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୧୦୦ ଅରବ ପାକିସ୍ଥାନୀ ଅର୍ଥ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି ।

ଚାଇନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସହ ସମ୍ଭନ୍ଧିତ ଥିଲା ଏହି ଦୁର୍ନୀତି ।

Google

ଏହି ଖବରକୁ ପ୍ରକାଶିତ କରିଥିବା ପ୍ରଫିଟ ପାକିସ୍ତାନ ଟୁଡେ (PPT) ସିପୀଈସିର କେଉଁଠାରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିନଥିଲେ । ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ଵତନ ରାଜଦୂତ ହୁସୈନ ହକ୍କାନୀ ଆମେରିକା ସ୍ଥିତ ଏକ ପୋର୍ଟାଲର ଗୋଟିଏ ଲେଖାରେ ପ୍ରକାଶିତ କରିଥିଲେ ଯେ, ଏହି ଦୁର୍ନୀତି ସିପୀଈସି ବିଜୁଳି ପରିଜନ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁବନ୍ଧିତ ଚାଇନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସହ ସମ୍ଭନ୍ଧିତ ଥିଲା । ପିପିଟି ଅନୁସାରେ ୯ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଠ ସମିତି ୨୭୮ ପୃଷ୍ଠା ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ଲମ୍ବା ରିପୋର୍ଟ ଖାନଙ୍କୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ସରକାରଙ୍କୁ ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ପାଇଁ ମାନକ ସଞ୍ଚାଳନ ପ୍ରକ୍ରିୟା (ଏସଔପି) ର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦକ (ଆଇପୀପୀ), ସରକାରୀ ଚୁକ୍ତିନାମା ଗୁଡିକର ସ୍ଥାପନ ହେତୁ, ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାରରେ ଅର୍ଥ ହଡପ, ବିଜୁଳି ଶୁଳ୍କ, ଡ଼ଲାରରେ ଲାଭର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଏବଂ ବିଜୁଳି କ୍ରୟର କିଛି ସର୍ତ୍ତ ସାମିଲ ଅଛି ।

୬୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ବିଜୁଳି ସମ୍ଭନ୍ଧିତ ଦସ୍ତାବିଜର ଯାଞ୍ଚ ହେଲା ।

Google

ସମିତିରେ ଆଠ ଗୋଟି ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରୂପରେ ପ୍ରମୁଖ ଏଜେନ୍ସି ଇଣ୍ଟର-ସର୍ଭିସେଜ ଇଣ୍ଟିଲିଜେନ୍ସ (ଆଇଏସଆଇ) ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲା । ଆଠ ମାସ ଅବଧିରେ ସମିତି ଦ୍ୱାରା ୬୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ବିଜୁଳି ସମ୍ଭନ୍ଧିତ ଦସ୍ତାବିଜର ଯାଞ୍ଚ କରାଗଲା ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ନ୍ୟାସନାଲ ବିଦ୍ୟୁତ ପାୱାର ରେଗୁଲେଟରୀ ଅଥରିଟୀ (ଏନଈପୀଆରଏ) ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୧୫ ଶତକଡା ସୀମାର ବିପରୀତ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦକ ୫୦ ରୁ ୭୦ ଶତକଡା ବାର୍ଷିକ ଲାଭ କମାଉଛି । ସମିତି ଦାବି କରିଥିଲା, ଆଇପିପିର ମାଲିକ ମାନେ ଅନୁବନ୍ଧ ସମୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ଶୁଳ୍କ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ଦେଖାଇଛନ୍ତି ।

କମ୍ପାନୀ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟର ମୂଲ୍ୟୁକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ସ୍ୱୀକାର କରି ନେଇଥିଲେ । ଆଇପିପି ୧୯୯୪ ମସିହା ପର ଠାରୁ ୩୫୦ ଅରବ ପାକିସ୍ଥାନୀ ଅର୍ଥ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଛି । ସମିତି ଅନୁସାରେ, ଆଇପିପି ମାଲିକ ମାନେ ଇନ୍ଧନର ବ୍ୟବହାରରେ ଅନୁଚିତ ଲାଞ୍ଚ କମାଇଛନ୍ତି, ଯେହେତୁ ବ୍ୟବହାର ଦକ୍ଷତାକୁ ଆକଳନ କରେ ନାହିଁ ।