ଚୀନ ବିବାଦକୁ ନେଇ ବାୟୁସେନା ପ୍ରମୁଖ ଭଦୌରିୟାଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ- କହିଲେ ଯବାନଙ୍କ ବଳିଦାନ ବ୍ୟର୍ଥ ଯିବ ନାହିଁ !

Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଚୀନ ବିବାଦକୁ ନେଇ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପ୍ରମୁଖ ବଡ଼ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ବାୟୁସେନାର ପାସିଙ୍ଗ ଆଉଟ୍ ପରେଡ୍ ରେ ଆର୍.କେ.ଏସ୍ ଭଦୌରିୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ, ଗଲୱାନ ଘାଟୀରେ ଆମର ଜବାନମାନଙ୍କ ବଳିଦାନ ବ୍ୟର୍ଥ ଯିବନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଦ୍ଵାରା ବିବାଦର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ ଚାହୁଁଛୁ ।

google

ଏହି ସମୟରେ ସେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ସୀମାରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଯବାନମାନଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଦୟାକରି କର୍ଣ୍ଣେଲ ସନ୍ତୋଷ ବାବୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାହସୀ ଲୋକ ଯେଉଁମାନେ ଗଲୱାନ ଘାଟୀରେ ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବା ପାଇଁ ମୋ ସହିତ ସାମିଲ ହୁଅନ୍ତୁ । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ବୀରତ୍ଵର ସହିତ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସଂପ୍ରଭୁକ୍ତାଙ୍କ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଆମର ସଂକଳ୍ପକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବାର ଅଛି ।”

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବାୟୁସେନା ପ୍ରମୁଖ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ବଢ଼ୁଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଲେହ ଏବଂ ଶ୍ରୀନଗରକୁ ଆସିଥିଲେ । ବାୟୁସେନା ଚୀନ ସହିତ ଲାଗିଥିବା ୩୫୦୦ କିଲୋମିଟରର ସୀମା ପାଖରେ ନିଜର ସମସ୍ତ ଅଗ୍ରଗାମୀକୁ ଗମ୍ଭୀର ଚେତାବନୀରେ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ହିଂସକ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅନୁଯାୟୀ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ହେଲିକପ୍ଟର ଭଳି ଅତିରିକ୍ତ ସଂସାଧନର ନିଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ।

ବାୟୁସେନା ପ୍ରମୁଖ ଭଦୌରିୟା ବୁଧବାର ଦିନ ବାୟୁସେନାର ଲେହରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠି ସେମାନେ ପୂର୍ବୀ ଲଦାଖରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୀମାନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରର ସୁରକ୍ଷାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ବଳର ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଲେହ ଠାରୁ ସେ ବୁଧବାର ଦିନ ଗୋଟିଏ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରୀନଗର ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ବାୟୁସେନାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ବୈଠକ କରିଥିଲେ । ବାୟୁସେନା ଗତ ତିନି ଦିନରେ ଲେହ ଏବଂ ଶ୍ରୀନଗର ସହିତ ବାୟୁସେନାର ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆକାର ପାଇଁ ସୁଖୋଈ-30 ଏମକେଏଲ, ଜଗୁଆର, ମିରାଜ-2000 ବିମାନ, ଅପାଚେ ଯୁଦ୍ଧ ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସଂସାଧନ ଗୁଡ଼ିକୁ ପଠାଇ ସାରିଛନ୍ତି ।