ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆଶା କରାଯାଉଛି । କୋହଲି-ଧୋନୀ ସହିତ ଏହି ଖେଳାଳୀ ମାନଙ୍କୁ ମିଳିଛି ବିଶ୍ରାମ ।

Spread the love

୨୦୧୯ ବିଶ୍ୱକପ ଉପାଧିରୁ ପଦଚ୍ୟୁତ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳ ଅଗଷ୍ଟ ମାସର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଗ୍ରସ୍ତରେ ଯାତ୍ରା କରିବେ । ସେଥିପାଇଁ ୧୯ ଜୁଲାଇରେ ଦଳର ଘୋଷଣା ହେବ । ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁଥିରେ କୋହଲି ଏବଂ ଧୋନୀଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟତାର ସହିତ ନିଆଯାଉଛି । ହଁ ଆଜ୍ଞା, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଯିବାକୁ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳିଥିବା ଅନେକ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବନି, ଯାହା ବଦଳରେ କେତେକ ନୂଆ ଚେହେରାକୁ ସାମିଲ କରାଯିବ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆମର ଏହି ଲେଖାରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କଣ ଖାସ ରହିଛି ?

ବିଶ୍ୱକପ ଉପାଧି ନିଜ ନାମରେ କରିବାକୁ କେବଳ ଦୁଇ ପାଦ ପଛରେ ରହିଯାଇଥିବ ଭାରତୀୟ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଇଛି, ଯାହାର ଘୋଷଣା ଜୁଲାଇ ୧୯ରେ ହେବ । ଜୁଲାଇ ୧୯ରେ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଯିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ଘୋଷଣା କରିବେ, ଯେଉଁଠି ଅନେକ ନୂଆ ଖେଳାଳୀ ସାମିଲ ହେବାର ଖବର ମିଳିଛି । କେବଳ ଏତିକି ହିଁ ନାହଁ, ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଛୁଟି ଦିଆଯାଇପାରେ, ଯାହା ବଦଳରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଅଧିନାୟକ ତୁଲାଇ ପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଖାଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ଏହି ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ମିଳିବ :

ଆଇପିଏଲ ପରେ ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳୁଥିବା ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଆଗାମୀ କିଛି ଖେଳ ପାଇଁ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯିବ । କାରଣ ସେମାନେ କିଛି ଭଲ ମାନସିକରେ ଦଳକୁ ପୁଣିଥରେ ଫେରି ପାରିବେ । ଏହି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ନାମ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଆସିଛ । ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଯାତ୍ରାରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାନଯାଉ । କାରଣ ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି । ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରାହ ମଧ୍ୟ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଯାତ୍ରାରେ ଯିବେ ନାହିଁ, ଯିଏକି ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଜୀବନ ରକ୍ଷାସୂତ୍ର ଅଟନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯିବ । ଏତିକି ହିଁ ନାହିଁ, ମହମ୍ମଦ ଶମୀ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଏହି ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରେ ।

ଏହି ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ମୌକା :

ଯଦି ବିରାଟ କୋହଲି, ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରାହ, ମହମ୍ମଦ ଶମୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ଏବଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଦଳରେ ସାମିଲ ହେବେ ନାହିଁ । ତେବେ ଏମାନଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅନେକ ନୂଆ ଚେହେରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଯାହାପାଇଁ କିଛି ଖେଳାଳୀଙ୍କ ନାମ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି । ଏହି ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୀପକ ଚାହାର, ଖଲିଲ ଅହମ୍ମଦ, ନବଦୀପ ସୈନି, ଆବେଶ ଖାନ, ରାହୁଲ ଚାହାର, ମୟଙ୍କ ମାର୍କଣ୍ଡେ, ଶ୍ରେୟସ ଗୋପଲ, ଶୁଭମନ ଗିଲ ଏବଂ ଶ୍ରେୟସ ଅୟାରଙ୍କ ନାମ ସାମିଲ ଅଛି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିପାରେ ।

ଅଗଷ୍ଟ ୩ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଯାତ୍ରା :

ବିଶ୍ୱକପରୁ ସେମିଫାଇନାଲରେ ବହାରି ଯିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜରେ ଅଗଷ୍ଟ ୩ ରୁ ୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ଟି ଟି-୨୦ ଏବଂ ୩ଟି ଖେଳ ଏକଦିବାସୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଖେଳିବ । ଏହାଛଡା ଅଗଷ୍ଟ ୨୨ରୁ ଟେଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯେଉଁଠି ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମରାହ ଫେରିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଛି । ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏକ ନୂଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଯେଉଁଥିରେ ଯୁବ ପ୍ରତିଭାକୁ ଆଗକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି ।