ଏୟାର୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ପରେ ସଚିନ୍ ଏହିପରି ଅନ୍ଦାଜରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ, କହିଲେ ଯେ ଆମର ମହତପଣିଆକୁ ଆମର ଦୁର୍ବଳତା ବୋଲି ଭାବ ନାହିଁ।

Spread the love

ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମା ରେ ୧୪ ଫେବୃଆରୀ ଦିନ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଆକ୍ରମଣ ର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଯାଇ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ପାର କରି ବହୁତ ଗୁଡିଏ ଆତଙ୍କୀ ଶିବିରକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଏକ ବଡ ଅପରେସନକୁ ସଫଳ କରିଛନ୍ତି । ଇଣ୍ଡିଆନ ଏୟାର ଫୋର୍ସ ର ଏହି ସଫଳତାକୁ ଦେଖି ପୁରା ଦେଶ ବାୟୁସେନା କୁ ସଲାମ କରୁଛି ।

ମିରାଜ ୨୦୦୦ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭଳି ବହୁତ ବିମାନ ସାଥି ହୋଇ ଏହି ଅପରେସନ ରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ୩ଟି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ଼ ପୁରାପୁରି ଧ୍ୱସ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି ଓ ବହୁତ ଆତଙ୍କୀମାନେ ପ୍ରାଣ ବି ହରାଇଛନ୍ତି । କ୍ରିକେଟର ଲିଟିଲ୍ ମାଷ୍ଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ମଧ୍ୟ ବାୟୁସେନାକୁ ସଲାମ କରିବା ସହ ଏକ ମେସେଜ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ।

ସଚିନ ନିଜ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟ ରେ ମେସେଜ ସେୟାର କରିବାକୁ ଯାଇ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଆମର ଭଲପଣିଆ କୁ ଆମର ଦୁର୍ବଳତା ବୋଲି ଭାବ ନାହିଁ, ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାକୁ ସଲାମ । ଜୟ ହିନ୍ଦ ।’

ଇଣ୍ଡିଆ ଟିମ ର ପୁର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଓ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ବୋଲର ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହେୱାଗ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ଦ ବୟୋଜ୍ ହେବ ପ୍ଲେଡ଼ ରିଏଲି ୱେଲ୍, #ସୁଧୁରୀ ଯାଅ ନାହିଁତ ସୁଧାରି ଦେବୁ ।” ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଜୟ ହିନ୍ଦ ଆଇଏଏଫ୍ ।’ ଏହା ବ୍ୟତୀତ କ୍ରୀଡା ଜଗତ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି ।

ଆକାଶ ଚୋପଡା ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଜୟ ହିନ୍ଦ, କିନ୍ତୁ ଆର ଥରକୁ ଏଥିପାଇଁ ପୁଲୱାମା ବା ଉରୀ ଭଳି ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତୀକ୍ଷା କରିବନି । ଆତଙ୍କବାଦ ଉପରେ ପ୍ରହାର କର ।’

ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନର ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଳ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପ୍ରଶଂସା କରି ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ, “ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା, ବହୁତ ହାର୍ଡ ବହୁତ ହାର୍ଡ #ଇଣ୍ଡିଆଷ୍ଟ୍ରାଇକବ୍ୟାକ #ଜୟହିନ୍ଦ ।’ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ପୂର୍ବ ଖେଳାଳି ମହମ୍ମଦ କୈଫ ଓ ଆକାଶ ଚୋପଡା ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବୀରତ୍ବ ପାଇଁ ସେନାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ଟ୍ୱିଟ୍ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ର କ୍ରିକେଟର ସୁରେଶ ରୈନା ଇଣ୍ଡିଆନ ଏୟାର ଫୋର୍ସ ର ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ସେ ନିଜ ଟ୍ୱିଟର ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ , ‘ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତି ର ସାମ୍ନା କରିବା ପାଇଁ ଓ ସାହସ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ #iafକୁ ମୋର ସଲାମ । ଭୀରୁତା ପାଇଁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଜବାବ, #ଜୟହିନ୍ଦ ।’

ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପରେ ଭାରତ ର ବିଦେଶ ସଚିବ ବିଜୟ ଗୋଖଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅପରେସନରେ ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ର ବହୁତ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ କୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

ବିଜୟ ଗୋଖଲେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବାରମ୍ବାର ଏହିପରି ସୂଚନା ମିଳୁଥିଲା ଯାହାକି ଜୈସ ଦେଶରେ ଓ ଫିଦାୟୀନ ଉପରେ ଅଟାକ କରିବା ଯୋଜନା କରିଥିଲା । ଗୋଖଲେ କହିଛନ୍ତି- “ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିତ ଥିଲା ଯେ, ଜୈସ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଜାଗାରେ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଜରୁରୀ ଥିଲା । ଭାରତ ଵାଲାକୋଟରେ ଜୈସର ସବୁଠୁ ବଡ ସଂଗଠନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି ।”