ସଫଳତା ମନ୍ତ୍ର :- ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଏହି 5ଟି ସୂତ୍ର ସଫଳତା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

Spread the love

ସଫଳତା ମନ୍ତ୍ର :-

ତୁମର ଜୀବନର କିଛି ସମୟରେ, ଯଦି ତୁମେ ହତାଶ ହେବା ଆରମ୍ଭ କର କିମ୍ବା ତୁମକୁ ସଫଳ ହେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଉପାୟ ଦେଖା ନାହିଁ, ତେବେ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଏହି ୫ଟି ସୂତ୍ର ତୁମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଏହି ୫ଟି ମୂଲ୍ୟବାନ ଚିନ୍ତାଧାରା ଯେକୌଣସି ଉଦାସୀନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଆଲୋକ ଭରିପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ୫ଟି ମୌଳିକ ମନ୍ତ୍ର କ’ଣ ?

1) ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ :-

Google

ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୀବନରେ ସଫଳ ହେବାକୁ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଭିତରେ ପ୍ରଥମ ଗୁଣ ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ବିବେକାନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ନାହିଁ ସେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହେବା ସ୍ଵତେ ମଧ୍ୟ ବଳିଷ୍ଟ ରହିଥାଏ ।

2) ନିରନ୍ତର ଶିକ୍ଷା :-

Google

ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଦୁନିଆର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ ହେଉଛି ତାଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞାତା, ଯାହାର ଶକ୍ତି ଉପରେ ସେ ବିଶ୍ୱକୁ ଜିଣି ପାରିବେ । ତେଣୁ, ବଞ୍ଚିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ । ଯାହାଫଳରେ ମନୁଷ୍ୟ ଜୀବନରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିପାରିବ ।

3) କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କଠିନ ନୁହେଁ :-

Google

ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁନିଆରେ ଏପରି କିଛି ନାହିଁ ଯାହା ମଣିଷ କରିବା ପାଇଁ ଅସମର୍ଥ । ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଶକ୍ତି ମନୁଷ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟମାନ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ମଣିଷ ଚେଷ୍ଟା କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସଫଳତା ପାଇଥାଏ ।

4) ସତ୍ୟର ପଥରେ ଚାଲିବା :-

Google

ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରନ୍ତି କିମ୍ବା ନିନ୍ଦା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟତା ପଥରେ ଚାଲୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ସତ୍ୟ ହିଁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ସଫଳତାର ସିଢି ସାଜିଥାଏ ।

5) ଅନ୍ୟ ସାମ୍ନାରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ :-

ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଆତ୍ମା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜ ଭୁଲ୍ ଠିକ୍ ର ଜ୍ଞାନ ରହିଥାଏ ।