କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଏହି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କୌଣସି ରୋଗ ଆପଣଙ୍କୁ ଛୁଇଁ ପାରିବ ନାହିଁ !

Spread the love

କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ଲାଗିଥିବା ଲକଡାଉନ କାରଣରୁ ଲୋକେ ଏତେ ପରିମାଣରେ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି ଯେ ନିଜର ଖାଦ୍ୟପେୟର ସଠିକ ଯତ୍ନ ନେଇ ପାରୁନାହାଁନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ତା ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଲୋକେ ଗମ୍ଭୀରରୁ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି । ଗମ୍ଭୀରରୁ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ନିଜ ଖାଦ୍ୟପେୟର ସଠିକ ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବାନ ରହିବା ପାଇଁ ଖୀର ପିଇବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଖୀରରେ ଅଳେଇଚ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗରୁ ଆପଣ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ । ଏହି ଲେଖା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଳେଇଚ ମିଶା ଖୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କଣ ସବୁ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ ସେହି ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବୁ ।

ହାଡ଼ ଶକ୍ତ ହୋଇଥାଏ

କ୍ଷୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହାଡ଼ ଶକ୍ତ ହୋଇଥାଏ । କ୍ଷୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମର ମାତ୍ରା ଭରପୁର ରହିଥାଏ ଯାହା ହାଡ଼ ଶକ୍ତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଅଳେଇଚରେ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାଲସିୟମ ରହିଛି । ଅଳେଇଚ କ୍ଷୀରରେ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିଶେଷ ରୂପରେ କ୍ଷୀରରେ ଅଳେଇଚ ମିଶାଇ ପିଇବା ଉଚିତ ।

ପାଚନ ଶକ୍ତି ସୁଦୃଢ଼ ହୋଇଥାଏ

ଫାଇବରର, ଏକ ଭଲ ପରିମାଣ ଅଳେଇଚ ଏବଂ କ୍ଷୀରରେ ରହିଛି । ପାଚନ କ୍ରିୟା ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ଫାଇବର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଚନ କ୍ରିୟା ସୁଦୃଢ଼ ନୁହେଁ ସେହି ଲୋକମାନେ କ୍ଷୀର ସହ ଅଳେଇଚ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଭୋଜନ ସଠିକ ରୂପରେ ହଜମ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଫଳରେ ପାଚନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ପାଟିରେ ହୋଇଥିବା ଘା’ଭଲ ହୋଇଯାଇଥାଏ

ଅନେକ ଲୋକ ମୁହଁରେ ଘା’ଆ ହେବା କାରଣରୁ ଚିନ୍ତିତ ରୁହଁନ୍ତି । ଏହି ସମସ୍ୟା ପେଟ ଠିକ ରୂପରେ ସଫା ନହେଲେ ହୋଇଥାଏ । ଅଳେଇଚରେ ଏହିପରି ଏକ ବିଶେଷ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ପେଟ ସଫା କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଅଳେଇଚ ପାଟିରେ ହୋଇଥିବା ଘା’ଆକୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ କରିଥାଏ । ଅଳେଇଚ ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପାଟିରେ ହୋଇଥିବା ଘା’ଆ ଭଲରୁ ଉପକୃତ ମିଳିଥାଏ ।

ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ

ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ରୋଗୀଙ୍କୁ ହୃଦ୍-ଘାତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ । ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ କାରଣରୁ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ ଯେପରି ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଏବଂ ହୃଦଘାତ । ଏହି ସବୁ ଆଶଙ୍କାରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଅଳେଇଚ ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀର ପିଇବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । କ୍ଷୀର ଏବଂ ଅଳେଇଚରେ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ । ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ ଏହିପରି ଏକ ପୋଷାକ ତତ୍ତ୍ୱ ଯାହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ, ଯାହାଫଳରେ ଶରୀର ସୁଚାରୁ ରୂପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।